«Գլոբալ ճգնաժամի ազդեցությունը Հայաստանի վրա»
Այսօր Երևանում մեկնարկել է «Գլոբալ ճգնաժամի ազդեցությունը Հայաստանի վրա. կարճաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարներ» երկօրյա միջազգային համաժողովը, որին մասնակցում են ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ՀԲ հարավային Կովկասի տարածաշրջանային տնօրեն Ասադ Ալամը, ՀԲ, ԱՄՀ, ԱԶԲ, ՄԱԿ, ԵԱՀԿ և մի շարք այլ կառույցների ներկայացուցիչներ:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն իր ելույթում նշեց, որ համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի ազդեցությունը մեր երկրի վրա ուներ իր առանձնահատկությունները, մասնավորապես, բանկային համակարգերի վրա ճգնաժամի առաջին ալիքի բացասական ազդեցությունն այնքան էլ մեծ չէր:
Վարչապետի խոսքով, ճգնաժամի ազդեցությունը հատկապես զգացվեց մասնավոր ներդրումների և տրանսֆերտների կրճատման արդյունքում, ինչը ազդեց ֆինանսական համակարգի վրա:
Տ. Սարգսյանի մեկնաբանմամբ, 2008թ. կառավարությունը հայտնվեց երկընտրանքի առջև. ինչպե՞ս դրամի արժեվորման փուլից անցնել արժեզրկման: Վարչապետի համաձայն, առաջին փուլում նախապատվությունը տրվեց ֆինանսական կայունացմանը և դա իրեն արդարացրեց և, ընդհանուր առմամբ, ֆինանսական համակարգը զերծ մնաց ցնցումներից:
«Արդյունքում մենք ունենք կայուն բանկային համակարգ, որի շահութաբերության մակարդակը դեռևս բավականին գրավիչ է», - ասաց Տիգրան Սարգսյանը:
Որպես տնտեսության երկրորդ լուրջ խնդիր ՀՀ վարչապետը նշեց շինարարության դանդաղումը: Այս տարվա ընթացքում, 5 ամիսների ամփոփումով, կա 16% տնտեսական անկում, որն առաջին հերթին պայմանավորված է շինարարության ոլորտում ծավալների կրճատմամբ:
«Մոտակա ամիսների ընթացքում կանխատեսում ենք, որ այդ ցուցանիշները էլ ավելի կվատթարանան: Ցուցանիշների բարելավում ակնկալում ենք միայն տարվա վերջում», - հայտարարեց Տ. Սարգսյանը:
ՀՀ վարչապետը նաև հայտնեց, որ երկրի 940մլրդ-անոց բյուջեի նկատմամբ հակված չեն «սեկվեստր կիրառելու»: Նրա խոսքով, չի բացառվում, որ դեֆիցիտը լինի 3.5%-ից ավելի,`պայմանավորված ՀՆԱ ցուցանիշի շարունակական վատթարացմամբ:
Կառավարությունը դիտարկում է զարգացումների 3 սցենար` տնտեսության 3.5% անկում, 16% և 20% անկում: Այդ պարագայում բյուջեի ծախսային մասը պլանավորվում է 900մլրդ դրամի շրջանակներում:
«Բյուջեի ֆինանսավորման հիմնական միջոցները ստանում ենք Ասիական բանկից` շուրջ 80մլն դոլար, ՀԲ` 60մլն դոլար, 24մլրդ դրամ կօգտագորվի ՌԴ տրամադրած վարկից, և նեքին շուկայից` 24մլրդ դրամ: Ամենախոշոր ներդրումը կապահովվի ԱՄՀ տրամադրած 150մլն դոլար վարկից», - հայտնեց Տ. Սարգսյանը և հավելեց, որ վարկի հատկացման մասին որոշումն այս գիշեր կայացրել է ԱՄՀ բանկի տնօրենների խորհուրդը, համաձայնագիրը ներկայացվել է ՀՀ ՍԴ, կգումարվի ԱԺ արտահերթ նիստ` համաձայնագիրը վավերացնելու համար: Նա նշեց, որ 2010թ. բյուջեի խնդիրը լուրջ է` կանխատեսվում է 1%-ոց ՀՆԱ:
ՀՀ վարչապետը նաև հայտնեց, որ երկրի արտաքին պարտքը ՀՆԱ –ի հարաբերակցությամբ կկազմի 35-40%, սակայն իրենք խնդիրներ չեն տեսնում սպասարկման համար` հաշվի առնելով, որ վարկերը տրամարդրվել են հիմնականում երկարաժամկետ և ցածր տոկոսներով:
«Ճգնաժամը բացահայտեց տնտեսությունում առկա մի քանի պրոբլեմներ. այն խոցելի է, և կառուցվածքի առոմով անհրաժեշտ է լուրջ դիվերսիֆիկացիա», - նշեց Տ. Սարգսյանը:

“Impact of the global crisis on Armenia
“Impact of the global crisis on Armenia; short-term and long-term perspectives” two-day international forum has kicked off in Yerevan Tuesday. Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan, World Bank Regional Director for the South Caucasus Asad Alam, representatives from the World Bank (WB), International Monetary Fund (IMF), UNO, OSCE and a number of institutions are attending the forum.
In his address the Armenian PM Tigran Sargsyan noted the impact of the global economic crisis on our country has its distinctive features, particularly with its first wave having not deeply affected the banking system.
According to the PM, the impact of the crisis was particularly viewed as a result of slash in private investments and transfers, which has affected the financial system.
As Tigran Sargsyan said, the government was facing an alternative in 2008: how to move from the currency valuation phase to that of devaluation? According to the PM, at the first stage the financial stability came to be a priority and, generally, the financial system underwent no quakes, as a result.
As a second major problem, Armenian PM noted to be the slow-down of the construction field. During the first 5 months this year we have observed an economic decline of 16% and this is conditioned by decrease of the construction scales.
“We forecast further decline in the indexes in the upcoming future. Improvement can be expected only by the end of the year,” T. Sargsyan said.
The Government views three scripts for further developments: economic decline of 3,5%, 16% or 20%. Under the current conditions, the budget expenditure is to make about 900 billion AMD.
“The most part of the means for financing we receive from the Asian Bank – about $80 million, the WB - $60 million, 24 billion AMD is foreseen to be used from the loan allocated by Russia, another 24 billion will be provided by the inner market. $150 million allocated by the IMF will ensure the most major investment,” T. Sargsyan said.
PM informed, the country’s external debt will make 35-40% in proportion to the GDP, though, the government sees no problems since the loans have been allocated on long-term basis.
“The crisis revealed a number of problems existing in our economy. It is vulnerable and a serious diversification is needed in terms of its structure,” T. Sargsyan said.