Եվրոպական հանձնաժողովի պատվիրակությունը Հայաստանում է
ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նախօրեին ընդունել է Եվրոպական հանձնաժողովի պատվիրակությանը` ԵՀ արտաքին հարաբերությունների գլխավոր տնօրինության արևելյան Եվրոպայի, Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի տնօրինության ղեկավար Գունար Վիգանդի գլխավորությամբ: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից
Նախարար Նալբանդյանը նշել է, որ Եվրոպական միության հետ հարաբերությունները Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնայնություններից են և Հայաստանը շահագրգռված է առավել զարգացնել փոխշահավետ համագործակցությունը ԵՄ հետ:
Հանդիպմանը հանգամանալից զրույց է ծավալվել Հայաստան - Եվրոպական միություն համագործակցության վերաբերյալ, քննարկվել են ԵՄ «Արևելյան գործընկերություն» ծրագրի իրագործմանն առնչվող մի շարք հարցեր: Այս համատեքստում Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ընդգծել է, որ համագործակցության այս նոր ձևաչափը զգալի ներուժ է պարունակում, և Հայաստանը մտադիր է ակտիվորեն մասնակցել ծրագրին:
Գունար Վիգանդը Էդվարդ Նալբանդյանին ներկայացրել է Երևանում կայացած ՀՀ-ԵՄ համագործակցության կոմիտեի 10-րդ նիստի արդյունքները:
Կողմերը քննարկել են մուտքի արտոնագրերի ստացման ընթացակարգի դյուրացման և ազատ առևտրի համաձայնագրի կնքման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները: Գունար Վիգանդը տեղեկացրել է, որ որոշում է ընդունվել ս.թ. նոյեմբերին ներկայացնելու Հայաստանի, ինչպես նաև Հարավային Կովկասի մյուս երկրների հետ ասոցիացման համաձայնագրերի կնքման ծրագիրը:
Էդվարդ Նալբանդյանը բարձր է գնահատել ԵՄ խորհրդատուների խմբի գործունեությունը Հայաստանում` հույս հայտնելով, որ այդ նախագիծը կնպաստի բարեփոխումների իրականացմանը օրենսդիր, գործադիր և դատական համակարգերում:
Հյուրերի խնդրանքով նախարար Նալբանդյանը ներկայացրել է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, ինչպես նաև արցախյան հիմնախնդրի հանգուցալուծմանն ուղղված բանակցությունների վերջին զարգացումները:

Delegation of the European Commission in Armenia
Yesterday the RA Foreign Minister Edvard Nalbandian received the delegation of the European Commission heading Gunnar Wiegand, European Commission Directorate on Eastern Europe, Southern Caucasus and Central Asian Republics, informs the press service of the RA Foreign Ministry.
The Minister mentioned that the relations with the EU are primary for Armenia and Armenia is willing to develop the mutual cooperation with EU.
They have had a detailed discussion about the Armenia – EU cooperation. They have discussed also issues concerning the realization of the EU “Eastern Partnership” program. In this context the Foreign Minister of Armenia has stressed this new format of cooperation has a great potential and Armenia is tend to take part in the program actively.
Gunnar Wiegand presented to Edvard Nalbandian the results of the 10th session of the EU cooperation committee.
The two have discussed the ways of easing the procedure of receiving license and the activities undertaken for signing the free trade agreement. Gunnar Wiegand has informed that a decision has been accepted to present a project of signing an agreement of association with other countries of Southern Caucasus.
Edvard Nalbandian has highly appreciated the work of the group of the EU advisers in Armenia, and has hoped that that project will influence the realization of the improvements in the legislative, executive and judicial systems.
By the request of the guests Minister Nalbandian has presented the process of regulation of Armenian – Turkish relations, as well as the last developments of Artsakh issue.