Քեթի Գունդակչյան. «Թուրքը բոլոր դեպքերում մնում է թուրք»
«Թուրքը բոլոր դեպքերում մնում է թուրք: Իր էությամբ ոչ հայն է փոխվում, ոչ թուրքը, նրանք գենետիկորեն ինչ ժառանգել են, այն էլ փոխանցում են սերունդներին»,- հայտարարեց ԵՊՀ Հայագիտության կենտրոնի գիտաշխատող Քեթի Գունդակչյանը:
Նա նշեց, որ եթե հասարակ թուրքին հարցնես, թե ի՞նչ է Թուրքիան, կպատասպանի` 7 աշխարհամասերն էլ Թուրքիա են, այն դեպքում, երբ դրանք 6-ն են: Գունդակչյանի խոսքով, 7-րդ աշխարհամասն էլ թուրքերի պատկերացմամբ, լուսինն է:
Դառնալով հայ համայնքին` բանախոսն ասաց, որ Թուրքիայում բնակվող հայերի իրական թվաքանակի մասին դժվար է խոսել. «Ժողովուրդն ասում է 100 հազար, բայց պատրիարքարանից տեղեկացա, որ մոտ 60-70 հազար տեղաբնակ հայեր կան միայն Ստամբուլում: Մնացած վայրերում որևէ հաշվարկ չկա»:
Քեթի Գունդակչյանը հավաստիացրեց, որ Թուրքիայի քաղաքացի դառնալը մանավանդ տղամարդու համար շատ բարդ է, սակայն մուսուլմանական երկրում կանայք կարող են ամուսնանալ, դառնալ թուրքահպատակ ու շատ հանգիստ քաղաքացիություն ստանալ:
Նա նաև նշեց, որ Թուրքիայում, և մանավանդ Ստամբուլում, հայերը վախեցած են, և անգամ զարմանում են Հայաստանից ժամանած հայերի վրա, ովքեր առանց վախի` դուրս են գալիս տնից:
«Ստամբուլի հայերը շատ լավ գիտեն, որ եթե մի բան պատահի իրենց հետ, Թուրքիայի նախագահը սովորության համաձայն կասի, թե երկրում չի եղել, և տեղյակ չէ»,- ասաց Գունդակչյանը:
Ինչ վերաբերում է կրոնափոխ եղած, Թուրքիայում այսպես կոչված «շուռ տված» հայերին, գիտաշխատող Գունդակչյանի խոսքով, նրանց լավն այն է, որ պահպանում են իրենց գենետիկան, մնում են մաքուր հայ, քանի որ միայն «շուռ տվածների» հետ են ամուսնանում:
Հայ-թուրքական հարաբերությունների զարգացման մասին էլ Գունդակչյանն ասաց, որ պետք է համագործակցության եզրեր գտնվեն. «Կան մարդիկ էլ, ովքեր զգում են իրենց նախնիների կատարած սխալները: Նաև կան մարդիկ, ովքեր գիտակցում են, որ որքան էլ պանիսլամիզմ երազեն, հիմա այդ մասին խոսելու պահը չէ»:

Кети Гундакчян: «Турок в любом случае остается турком»
«Турок в любом случае остается турком. По своей сути ни армянин, ни турок не меняются, они передают своим поколениям то, что унаследовали генетически», - заявила научный сотрудник армяноведческого центра Ереванского государственного университета Кети Гундакчян.
Она отметила, что если спросить у обычного турка, что такое Турция, он ответит, «все семь частей света – Турция», в том случае, когда частей света только шесть. По словам Гундакчян, 7-ая часть света согласно представлению турок – луна.
Касаясь вопроса армянской общины Турции, она сообщила, что сложно говорить о реальном числе армян, проживающих в Турции. «В народе говорят 100 тысяч, однако я узнала в Константинопольском патриархате Армянской Апостольской церкви, что порядка 60-70 тысяч армян проживает только в Стамбуле. В других регионах какого-либо учета нет», - отметила она.
Кети Гундакчян заверила, что получение гражданства Турции, особенно для мужчин, очень сложно, однако в мусульманских странах женщины могут выйти замуж, стать подданными Турции и спокойно получить гражданство.
Она также отметила, что в Турции, особенно в Стамбуле, армянское население живет в страхе и даже удивляется прибывшим из Армении армянам, которые без страха выходят на улицу.
«Стамбульские армяне прекрасно знают, что если с ними что-нибудь произойдет, президент Турции, согласно традиции заявит, что его не было в стране и он не в курсе», - сказала К.Гундакчян.
Что касается исламизированных армян, так называемые «скрытых армян» в Турции, то  согласно К.Гундакчян, положительным является, что их генетика остается чисто армянской, поскольку они вступают в брак только со «скрытыми армянами».
Говоря о развитии армяно-турецких отношений, К.Гундакчян отметила, что необходимо найти точки соприкосновения для сотрудничества. «Есть люди, которые осознают совершенные их предками ошибки. А также есть люди, которые понимают, что сколько бы они не мечтали о панисламизме, сейчас не время говорить об этом», - отметила К.Гундакчян.