Գ. Ամալյան. «Ինչ չէինք ուզի, որ տեսնեին մեր երեխաները»
Հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի (ՀՌԱՀ) նախագահ Գրիգոր Ամալյանն այսօր ասուլիսում պարզաբանեց, որ չափորոշիչները ոչ թե թույլատրում կամ արգելում են, այլ` ըստ օրվա ժամանակի սահմանափակումներ են մտցնում և այն, ինչ չի կարելի ցուցադրել մինչև ժամը 24:00-ը, կարելի է ցուցադրել դրանից հետո:
«Մեր մոտեցումը եղել է հետևյալը` ինչ չէինք ուզի, որ տեսնեին մեր երեխաները: Հիմնական խնդիրն անչափահասների պաշտպանությունն է եթերում»,- ասաց Գ. Ամալյանը:
Նրա խոսքով, շատ հեռուստասերիալներում բացառապես հայկական իրողությունից դուրս աշխարհ է ցուցադրվում, ու թեև բոլորս գիտենք, որ դա ստեղծագործական մոտեցում է և իրողությունը չի, բայց երեխաները շատ լուրջ են ընկալում, թե այսպիսին է այն արտաքին աշխարհը, որի մեջ իրենք ապրում են, սկսում են աշխարհի հետ իրենց հարաբերությունները վարել ու ճշտել խաղի այդ կանոններով:
«Հայտնի՞ են Ձեզ դեպքերը դպրոցներում, թե ինչպես են դեռահասները հարաբերություններ լուծում, ո՞ր սկզբունքներով»,- իր հերթին հարցադրում արեց Գ. Ամալյանը և հիշեցրեց, որ չափորոշիչների կիրառումն ԱՄՆ-ում սկսվեց նրանից հետո, երբ արյունոտ սերիալների ազդեցության տակ անչափահասը նույն սերիալի բառերը գոչելով սպանել էր իր համադասարանցիներին:
Այն հարցին, թե ո՞վ պետք է որոշի, թե պատմական իրողությունները խեղաթյուրված են ներկայացվում, թե` ոչ, ՀՌԱՀ նախագահը պատասխանեց, որ դա պետք է որոշի հանձնաժողովը, իսկ սուբյեկտիվության խնդիրը լուծվում է կոլեգիալության հիմքի վրա. «Չափորփոշիչները ո՛չ ծայրահեղական են, ո՛չ վախվորած»:

G. Amalyan:“What wouldn’t we want for our children to watch?”
The chairman of the TV and Radio national committee Grigor Amalyan today explained that the parameters do not allow or forbid but bring some limitations of time: what is not allowed to show till 24:00 and what is allowed to show after that hour?
“Our approach was as follows: what we wouldn’t want for our children to watch? They main problem is the protection of the teenagers”, - G. Amalyan said.
According to him in many soap operas is shown a reality which doesn’t correspond to the Armenian reality, and though we all know that it is a creative approach and not a reality the children take it too close. They perceive the reality of the films as the world reality.
“Do you know how the teenagers that are still at schools solve their problems, which are their principles”, - asked G. Amalyan and reminded that the usage of the parameters in the USA were implemented when influenced by the bloody soap operas a teenager killed his schoolmates shouting the words of the soap opera.
To the question who should decide whether the historical truths are distorted or not the speaker answered that it should be decided by the commission: “The parameters are neither extremal nor fearful”.