Նոր լիցք և որակ` Հայաստան-Սիրիա համագործակցությանը
Այսօր Հայաստանի և Սիրիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև քաղաքական խորհրդատվություններ անցկացնելու և Դեյր Զորում ՀՀ պատվավոր հյուպատոսի գրասենյակի բացման պաշտոնական արարողությանը մասնակցելու նպատակով Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն ժամանած` Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Արման Կիրակոսյանի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է Սիրիայի ԱԳ նախարար Ուալիդ Մուալլիմը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչությունից:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են հայ-սիրիական երկկողմ քաղաքական, առևտրատնտեսական, գիտակրթական և մշակութային համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: Սիրիայի ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ շարունակական բարձրաստիճան այցելությունները նոր լիցք և որակ են հաղորդում երկու բարեկամ երկրների փոխշահավետ համագործակցությանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն իր հերթին շեշտել է, որ Հայաստանում մեծ կարևորություն են տալիս Սիրիայի հետ բազմակողմ և բազմաբնույթ հարաբերությունների զարգացմանը, և այդ մասին է վկայում Դեյր Զորում ՀՀ պատվավոր հյուպատոսի գրասենյակի բացումը, որը նոր խթան կհանդիսանա Հայաստանի և Սիրիայի, մասնավորապես` արևելյան շրջանների հետ ամենատարբեր բնագավառներում համագործակցության խորացման համար:
Նույն օրը Սիրիայի արտգործնախարարությունում կայացել է Հայաստանի և Սիրիայի ԱԳ Ն-ների միջև քաղաքական խորհրդատվությունների հերթական փուլը:

Сотрудничеству Армения-Сирия придан новый импульс
Глава внешнеполитического ведомства Сирии Уалид аль-Муаллим принял сегодня возглавляемую заместителем министра иностранных дел Армении Арманом Киракосяном делегацию, прибывшую в Сирийскую Арабскую Республику для проведения политических консультации между МИД двух стран и участия в торжественной церемонии открытия почетного консульства Армении в Дейр Зоре. Об этом сообщили в пресс-службе МИД Армении.
В ходе встречи стороны обсудили широкий спектр вопросов по двустороннему армяно-сирийскому политическому, торгово-экономическому, научно-образовательному и культурному сотрудничеству. Глава внешнеполитического ведомства Сирии подчеркнул, что постоянные визиты на высшем уровне придают новый импульс взаимовыгодному сотрудничеству двух стран.
Замминистра иностранных дел Армении в свою очередь отметил, что в Армении придают большую важность развитию разносторонних отношений с Сирией и свидетельством этого является открытие почетного консульства Армении в Дейр Зоре, что станет стимулом для углубления сотрудничества между Арменией и восточными районами Сирии в самых различных сферах.
В тот же день во внешнеполитическом ведомстве Сирии состоялся очередной этап политических консультаций между МИД Армении и Сирии.