Նոր լիցք և որակ` Հայաստան-Սիրիա համագործակցությանը
Այսօր Հայաստանի և Սիրիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև քաղաքական խորհրդատվություններ անցկացնելու և Դեյր Զորում ՀՀ պատվավոր հյուպատոսի գրասենյակի բացման պաշտոնական արարողությանը մասնակցելու նպատակով Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն ժամանած` Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Արման Կիրակոսյանի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է Սիրիայի ԱԳ նախարար Ուալիդ Մուալլիմը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչությունից:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են հայ-սիրիական երկկողմ քաղաքական, առևտրատնտեսական, գիտակրթական և մշակութային համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: Սիրիայի ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ շարունակական բարձրաստիճան այցելությունները նոր լիցք և որակ են հաղորդում երկու բարեկամ երկրների փոխշահավետ համագործակցությանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն իր հերթին շեշտել է, որ Հայաստանում մեծ կարևորություն են տալիս Սիրիայի հետ բազմակողմ և բազմաբնույթ հարաբերությունների զարգացմանը, և այդ մասին է վկայում Դեյր Զորում ՀՀ պատվավոր հյուպատոսի գրասենյակի բացումը, որը նոր խթան կհանդիսանա Հայաստանի և Սիրիայի, մասնավորապես` արևելյան շրջանների հետ ամենատարբեր բնագավառներում համագործակցության խորացման համար:
Նույն օրը Սիրիայի արտգործնախարարությունում կայացել է Հայաստանի և Սիրիայի ԱԳ Ն-ների միջև քաղաքական խորհրդատվությունների հերթական փուլը:

New quality in the Armenian – Syrian cooperation
On February 9 the Foreign Minister of Syria, Walid Muallem, received the delegation headed by Arman Kirakosyan, the Deputy Foreign Minister of Armenia, informs the press and information department of the RA MFA.
During the meeting the parties discussed a broad range of issues related to Armenian-Syrian bilateral relations in political, trade-economic, scientific-educational and cultural spheres. The Foreign Minister of Syria underlined that the high-level visits give new quality to the mutually beneficial cooperation between the two friendly countries.
The Armenian Deputy Foreign Minister noted, in turn, that Armenia attaches great importance to the development of relations with Syria and it is evidenced by the opening of an Honorary Consulate in Der Zor.
On the same day took place consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Armenia and Syria at the Syrian MFA.