Տեղի ունեցավ Կովկասի ինստիտուտի վերլուծական զեկույցի շնորհանդեսը
Այսօր Երևանում Կովկասի ինստիտուտում կայացավ հայ-թուրքական հարաբերությունների զարգացմանը վերաբերող վերլուծական զեկույցի շնորհանդեսը: Զեկույցը ներկայացվեց Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանի և քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանի կողմից:
Զեկույցում ներկայացված է հայ-թուրքական հարաբերությունների զարգացումը 1991-2009 թվականներին և հայ-թուրքական շփումները, որոնք սկսվել են Հայաստանի անկախացումից հետո:
Այս պատմական ֆոնի վրա Ալեքսանդր Իսկանդրյանը և Սերգեյ Մինասյանը վերլուծել են 2008 և 2009 թ.-ի հայ-թուրքական հարաբերություններում արձանագրված ակտիվ շփումները, որի նախաձեռնողը եղել է հայկական կողմը:
«Դեռևս վաղ է կանխատեսումներ անել հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացման ուղղությամբ, այնպես որ, այս գիրքը ոչ միայն եզակի է, այլև օգտակար: Օգտակար է զուտ պրագմատիկ իմաստով: Օգտակար է նաև դիվանագետների համար, նաև նրանց համար, ովքեր ներգրավված են հայ-թուրքական հարաբերությունների գործընթացում»,- իր խոսքում նշեց Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
Զեկույցի շնորհանդեսին ներկա էին քաղաքագետներ, թուրքագետներ, քաղաքական գործիչներ, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:

Состоялась презентация доклада об армяно-турецких отношениях
Презентация аналитического доклада о развитии армяно-турецких отношений состоялась сегодня в Институте Кавказа в Ереване. Доклад был представлен директором Института Кавказа Александром Искандаряном и политологом Сергеем Минасяном.
В докладе представлены развитие армяно-турецких отношений 1991-2009 гг. и армяно-турецкие контакты, начавшиеся после провозглашения независимости Армении. На этом историческом фоне Александр Искандарян и Сергей Минасян провели анализ зафиксированных в 2008 году и 2009 году активных контактов в армяно-турецких отношениях, инициатором которых была армянская сторона.
«Пока рано делать прогнозы относительно нормализации армяно-турецких отношений, так что это книга не только единична, но и полезна. Она полезна в чисто прагматическом смысле, для дипломатов и тех, кто вовлечен в процесс армяно-турецких отношений», - отметил директор Института востоковедения НАН Армении Рубен Сафрастян.
На презентации доклада присутствовали политологи, тюркологи, политические деятели и представители международных организаций.