«Los Angeles Times»-ը զայրացրել է Ադրբեջանին
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների «բարեկամությունն» արևմտյան հրատարակությունների հետ շարունակում է «ամրապնդվել»: Ադրբեջանի տեղեկատվական դաշտում արևմտյան լրատվամիջոցների տարբեր հրապարակումների և նախագծերի առթիվ ելույթներն ու զանգվածային հիսթերիան ավանդույթ են դարձել: Նմանատիպ` Ադրբեջանի համար ոչ ցանկալի, հրապարակումների հայտնաբերմանը սովորաբար հաջորդում է նամակային ժանրով զանգվածային տարվածությունը` «անօրինականությունը կանխարգելելու» պահանջով:
Այս անգամ Ադրբեջանի դժգոհության պատճառ է դարձել «Los Angeles Times» ամերիկյան թերթը: ԱՊԱ-ի հաղորդմամբ, թերթը պլանավորում է ճանապարհորդությունների և արկածների ցուցահանդեսի անցկացում, ուր Հայաստանը և Լեռնային Ղարաբաղը ներկայացված են լինելու համատեղ: Հայաստանյան և ԼՂՀ տուրիստական ընկերությունները դեկտեմբերի 13-ին ցուցասրահում կբացեն «Բարի գալուստ Հայաստան» անկյունը:
«ԱՄՆ ադրբեջանական համայնքը իր խորին անհանգստությունն է հայտնել թերթի այդօրինակ գործողությունների կապակցությամբ: Նրանք «Los Angeles Times»-ին նամակ են հղել, որում ցուցադրության կազմակերպիչներին և թերթին կոչ են արել գրագետ կիրառել միջազգային իրավունքը և որոշ տերմիններ: Ամերիկյան ադրբեջանցիները հայտարարել են, որ ցանկացած մասնակցի կողմից իրեն չպատկանող տարածքի, մշակույթի և ժառանգության քարոզչությունն անթույլատրելի է: Ադրբեջանական համայնքի ներկայացուցիչները նաև հայտարարել են, որ հայերը պետք է զբոսաշրջիկություն զարգացնեն ոչ թե բռնազավթված ադրբեջանական հողերում, այլ` Հայաստանում. «ԱՄՆ կառավարությունը բազմիցս պաշտոնապես հայտարարել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչման մասին: Մենք գտնում ենք, որ բոլոր իրավաբանական անձինք պետք է հավատարիմ լինեն կառավարության պաշտոնական դիրքորոշմանը: Այս անօրինականությունը կանխարգելելու համար դեռ կա ժամանակ»», - հայտնում է ԱՊԱ-ն:

Азербайджанцы недовольны работой газеты «Los Angeles Times»
Продолжается процесс «укрепления дружбы» азербайджанских СМИ с западными изданиями. В информационном поле Азербайджана в связи с различными публикациями и проектами западной прессы стали традицией массовые выступления и истерия. Обычно за подобными нежелательными для Азербайджана публикациями следуют повальные выступления в жанре писем с требованием «предотвращения незаконности».
На этот раз причиной недовольства Азербайджана стала американская газета «Los Angeles Times». По сообщению АПА, газета планирует проведение выставки путешествий и приключений, где Армения и Нагорный Карабах будут представлены вместе. Туристические компании Армении и Нагорно-Карабахской Республики 13-го декабря откроют на выставке свой уголок «Добро пожаловать в Армению».
Азербайджанская диаспора США направила в редакцию газеты «Los Angeles Times» письмо, в котором в лучших традициях азербайджанского агитпропа были отражены тезисы о недопустимости каких-либо контактов с Нагорно-Карабахской Республикой в обход Азербайджана. Отреагирует ли как-то редакция известной американской газеты на «поучительные» и претенциозные заявления азербайджанцев, не сообщается.