Ս.Սաֆարյան. ԱՄՆ Կոնգրեսը բանաձև դեռ չի ընդունի
Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման վերբերյալ ԱՄՆ Կոնգրեսում ոչ մի փաստաթուղթ դեռ չի ընդունվի: Այդ տեսակետն այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտնեց ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը:
Ընգծելով, որ հայ-թուրքական սահմանի բացումը ԱՄՆ-ի համար աշխարհաքաղաքական լուրջ կարևորություն ունի, բանախոսը նշեց, որ Բարաք Օբամայի վարչակազմը տարածաշրջանում այնպես էլ չի հրաժարվել նախորդ նախագահ Ջորջ Բուշի վարած քաղաքականության ստվերից` շարունակելով Անկարային վախեցնելու մարտավարությունը, որպեսզի բացի սահմանը Հայաստանի հետ:
Ըստ բանախոսի, Միացյալ Նահանգներում գտնում են, որ սահմանի բացումը թույլ կտա տարածաշրջանում տեսնել Իրանի և Ռուսաստանի դերի նվազում: Պատգամավորի կարծիքով, Սպիտակ Տան նման մարտավարությունը կարող է բերել նաև գործընթացի տապալմանը, քանի որ Անկարան ևս փակուղային իրավիճակներ է ստեղծում` ստիպելով Վաշինգտոնին հրաժարվել Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչող որևէ փաստաթղթերից:
«Թուրքիան հասկացնում է, որ եթե ԱՄՆ-ն ընդունի բանաձև, ապա դա կլինի հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջը», - նշեց բանախոսը, հավելելով, որ այդ իսկ պատճառով ԱՄՆ-ն չի կարող խաչ քաշել հայ-թուրքական հարաբերությունների վրա և հրաժարվել իր ռազմավարական նպատակներից:
Ըստ պատգամավորի, ԱՄՆ-ն կընդունի Հայոց Ցեղասպանության մասին բանաձևը միայն այն ժամանակ, երբ կհրաժարվի շարունակել Բուշի քաղաքականությունը:

Депутат: Конгресс США не примет документа по Геноциду армян
Конгресс США не примет какого-либо документа по Геноциду армян, заявил на пресс-конференции руководитель фракции партии «Наследие» Степан Сафарян.
По его словам, открытие армяно-турецкой границы имеет геополитическое значение для США, а президент Барак Обама не отказался от проводимой его предшественником политической линии, продолжая тактику запугивания Турции.
«В Вашингтоне считают, что с открытием армяно-турецкой границы роль России и Ирана в регионе уменьшится», - отметил С.Сафарян. Однако, по мнению парламентария, подобная тактика Белого Дома может привести к провалу процесса, поскольку Анкара также создает тупиковые ситуации, заставляя Вашингтон отказаться от рассмотрения документов по Геноциду армян.
«Турция дает понять, что если США признают Геноцид армян, то это станет началом конца армяно-турецких отношений. Именно поэтому США не могут поставить крест на армяно-турецких отношениях и отказаться от своих стратегических планов», - сказал депутат.