Ս.Սաֆարյան. ԱՄՆ Կոնգրեսը բանաձև դեռ չի ընդունի
Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման վերբերյալ ԱՄՆ Կոնգրեսում ոչ մի փաստաթուղթ դեռ չի ընդունվի: Այդ տեսակետն այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտնեց ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը:
Ընգծելով, որ հայ-թուրքական սահմանի բացումը ԱՄՆ-ի համար աշխարհաքաղաքական լուրջ կարևորություն ունի, բանախոսը նշեց, որ Բարաք Օբամայի վարչակազմը տարածաշրջանում այնպես էլ չի հրաժարվել նախորդ նախագահ Ջորջ Բուշի վարած քաղաքականության ստվերից` շարունակելով Անկարային վախեցնելու մարտավարությունը, որպեսզի բացի սահմանը Հայաստանի հետ:
Ըստ բանախոսի, Միացյալ Նահանգներում գտնում են, որ սահմանի բացումը թույլ կտա տարածաշրջանում տեսնել Իրանի և Ռուսաստանի դերի նվազում: Պատգամավորի կարծիքով, Սպիտակ Տան նման մարտավարությունը կարող է բերել նաև գործընթացի տապալմանը, քանի որ Անկարան ևս փակուղային իրավիճակներ է ստեղծում` ստիպելով Վաշինգտոնին հրաժարվել Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչող որևէ փաստաթղթերից:
«Թուրքիան հասկացնում է, որ եթե ԱՄՆ-ն ընդունի բանաձև, ապա դա կլինի հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջը», - նշեց բանախոսը, հավելելով, որ այդ իսկ պատճառով ԱՄՆ-ն չի կարող խաչ քաշել հայ-թուրքական հարաբերությունների վրա և հրաժարվել իր ռազմավարական նպատակներից:
Ըստ պատգամավորի, ԱՄՆ-ն կընդունի Հայոց Ցեղասպանության մասին բանաձևը միայն այն ժամանակ, երբ կհրաժարվի շարունակել Բուշի քաղաքականությունը:

The U.S. Congress won’t adopt any Armenian Genocide resolution, said at the press conference leader of the Heritage Party of Armenia Stepan Safarian.
The Armenia-Turkey border’s opening makes great geo-political sense for the U.S., and President Barack Obama didn’t abandon the traditional for his predecessor tactics of putting the wind up Turkey, according to politician.
“The White House appears to have thought that Russian and Iranian influence in the region will decrease after the border opens,” said Safarian. “However, White House’s these tactics may lead to process’s failure as Turkey calls into being deadlock condition making Washington abandon considering Armenian Genocide resolution.”
“Turkey says if the United States recognizes the 1915 Genocide, then it will mean the end of the Armenia-Turkey relations. That is why the U.S. cannot renounce Armenia-Turkey relations and abandon its strategic projects,” said Stepan Safarian.
In Stepan Safarian’s opinion, the United States may recognize Armenian Genocide only after renouncing the political strategy of Bush.