Ս.Սարգսյան. «Այսօր պահն է հանդես բերելու վճռականություն»
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ուղերձ է հղել Թուրքիայի Հանրապետության Նախագահ Աբդուլլահ Գյուլին, - հայտնում են ՀՀ Նախագահի մամլո գրասենյակից: Ուղերձում մասնավորապես ասված է.
Ուղևորվելով Թուրքիայի օդային տարածքով` ողջույններս եմ հղում Ձեզ և հարևան Թուրքիայի ժողովրդին:
Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունները կարգավորելու մեր նախաձեռնությունը գտնվում է միջազգային հանրության ուշադրության կիզակետում: Պահն իրավամբ պատմական է, և դա գիտակցում ենք ոչ միայն մենք, այլև ողջ աշխարհը: Երկկողմ հարաբերությունների բարելավման գործում անգնահատելի են տարածաշրջանում ներգրավված տերությունների ջանքերը: Համոզված եմ, որ առանց նրանց միջնորդության դժվար կլիներ առաջընթաց գրանցել: Դրա հետ մեկտեղ կարծում եմ, որ որքան էլ բարեկամ պետությունները շահագրգռված լինեն գործընթացի դրական հանգուցալուծման մեջ, չեն կարող անել այն, ինչ ի զորու են անել մեր երկու ժողովուրդները:
Պարոն Նախագահ,
Կարծում եմ կհամաձայնեք, որ հայ և թուրք ժողովուրդների` միմյանց հանդեպ ունեցած կարծրատիպը կոտրելու, փոխվստահության մթնոլորտ ձևավորելու խնդրում հիմնական դերը վերապահված է իշխանություններին: Միայն մեր գործի հանդեպ ունեցած հավատի, վճռականության և սկզբունքայնության շնորհիվ մենք կարող ենք հասնել արդյունքի: Այլապես, երբ հակասում են գործն ու խոսքը, դա ծնում է անվստահություն և թերահավատություն` գործունեության լայն դաշտ բացելով գործընթացին դեմ ուժերի համար: Մենք պետք է գիտակցենք, որ ժամանակն այս դեպքում ոչ թե նպաստում է գործընթացին, այլ` իմաստազրկում այն:
Եթե մինչ այս պահը մեզ հաջողվել է երկկողմ շփումները բերել այնպիսի մակարդակի, որտեղից շատ ավելի տեսանելի ու շոշափելի է դառնում մեր երկրների միջև բնականոն հարաբերությունների կառուցման ապագան, ապա այսօր պահն է հանդես բերելու վճռականություն, կատարելու մեծ քայլ առաջ` ապագա սերունդներին ժառանգելով կայուն ու անվտանգ տարածաշրջան:

Serzh Sargsyan calls Abdullah Gul to be resolute
Armenia’s President Serzh Sargsyan has sent a message to his Turkish counterpart Abdullah Gul, a spokesperson to Presidential Administration said.
“Flying over Turkey, I send my greetings to Abdullah Gul and neighboring Turkey’s people.
“Our initiative to normalise relations between Armenia and Turkey is the focus of international communities. The moment is really historical, and both we and the world realize this. We are highlighting the efforts that the countries, involved in the process of reconciliation, have been making. I believe that it would be difficult to success without their mediation. At the same time, I think that however the friendly countries are interested in the positive resolutions to the process they cannot do that what our peoples can.
“Mr. President, I think, you’ll agree that in the process of establishing trust and stereotype-free relations between the Armenian and Turkish peoples, the governments mostly play an especial role. We can success only believing in our work; and only standing resolutely and in principles. Otherwise, in case of a gap between words and doings, the uncertainty and mistrust appear letting the opposing against the process forces come through. So we must recognize that in this case time does not assist, but makes little sense for the process.
“As we turn out well in developing the bilateral relations up to the level of visible and sensible future of the natural relations between our countries, it’s time to demonstrate the determination to take a great step forward, and to create a stable and secure region for our next generations,” said President Sargsyan in his message.
It’s worth mentioning, that President Serzh Sargsyan is on the way to Great Britain, according to spokesperson’s report.