Աճել է տնտեսական հանցագործությունների բացահայտման ցուցանիշը
Ըստ միջազգային քրեագիտական հետազոտությունների տվյալների` բացահայտվում է պաշտոնատար անձանց կողմից կաշառք ստանալու դեպքերի միայն 1-2%-ը: Դրա հիմնական պատճառը կաշառք տվող անձանց կողմից հայտարարությունների բացակայությունն է, քանի որ գործարքը կրում է փոխշահավետ բնույթ ինչպես տուժողի, այնպես էլ կաշառք ստացողի համար: ՀՀ Ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության պետ Հունան Պողոսյանը դրանով պայմանավորվեց հանցատեսակի և կոռուպցիոն մյուս հանցագործությունների լատենտային բնույթ ունենալու հանգամանքը և դժվար բացահայտվելիությունը:
«Կոռուպցիոն հանցագործությունների և հատկապես կաշառակերության դեմ տարվող պայքարը շարունակվում է նաև 2010 թ.-ին: Թեև դեռևս չեն ամփոփվել համապատասխան վիճակագրական ցուցանիշները, սակայն վստահությամբ կարող եմ փաստել, որ այս տարի ևս ՀՀ ոստիկանությունում հետևողական և համակարգված պայքար է ծավալվելու այս վտանգավոր երևույթի դեմ: Դրա վկայությունն են անցած երկու ամիսներին բացահայտված և հասարակական լայն արձագանք ստացած կաշառակերության դեպքերը»,- ասաց Հ.Պողոսյանը:
Նրա խոսքով, 2008-2009 թթ. հանրապետության իրավապահ մարմինների կողմից առաջընթաց է արձանագրվել նաև տնտեսական բնույթի հանցագործությունների դեմ պայքարի ուղղությամբ: 2009թ. բացահայտման ցուցանիշն աճել է 240-ով` կազմելով 696 դեպք:
Ընդհանուր առմամբ, Հունան Պողոսյանի հրապարակած տվյալներով, 2009թ. հանրապետությունում արձանագրվել է տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված 696 հանցագործություն, որից ապօրինի կամ կեղծ ձեռնարկատիրության` 88, կեղծ փողեր, արժեթղթեր պատրաստելու և իրացնելու` 136, գանձվող հարկերի, տուրքերի կամ այլ պարտադիր վճարումներից խուսափելու` 159, մաքսանենգության` 72, ակցիզային դրոշմանիշների ապօրինի շրջանառության` 12 և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված այլ հանցագործությունների` 229 դեպք:
«Տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների դեմ պայքարում հատկապես կարևորվում է դրամանենգության դեմ տարվող պայքարը:
2009թ. արդյունքներով հանրապետության մասշտաբով նկատվում է որոշակի դրական տեղաշարժ նաև այս ուղղությամբ: Գրանցվել է դրամանենգության 136 դեպք` նախորդ տարվա 80-ի դիմաց: Աճը կազմել է 56 դեպք: Գրանցված հանցագործությունների աճին զուգընթաց էականորեն բարելավվել է այս հանցատեսակի բացահայտման ցուցանիշը»,- նշեց վարչության պետը:
Հայտնաբերված հանցագործություններից 84-ը, Հունան Պողոսյանի տեղեկացմամբ, գրանցվել է Երևանում, մարզերում գրանցվել է դրամանենգության 52 դեպք, որոնցից բացահայտվել են 15-ը:
«Չնայած հայտնաբերված կեղծ դրամների ընդհանուր գումարը շատ չնչին է, սակայն այն հանգամանքը, որ գրանցված հանցագործությունների հիմնական մասը չի բացահայտվում, անհանգստանալու տեղիք է տալիս, և այս ուղղությամբ աշխատանքները բարելավման լուրջ կարիք ունեն»,- հավելեց Հ. Պողոսյանը:

Показатель раскрываемости экономических преступлений вырос
По данным международных криминалистических исследований, раскрываются только 1-2% случаев получения взяток должностными лицами. Основная причина этого заключается в отсутствии заявлений, поскольку сделка совершается на взаимовыгодном условии как для пострадавшего, так и для получающего взятку. Начальник главного управления по борьбе с организованной преступностью Полиции Армении Унан Погосян обусловил труднораскрываемость и латентность этого вида и других коррупционных преступлений именно данным обстоятельством.
«Борьба против коррупционных преступлений и особенно взяточничества будет продолжаться и в 2010 году. Несмотря на то, что пока не обобщены соответствующие статистические данные, могу с уверенностью заявить, что Полиция Армении будет проводить последовательную и скоординированную борьбу против этих опасных явлений», - отметил У.Погосян.
По его словам, в 2008-2009 гг. был зафиксирован прогресс также в борьбе против экономических преступлений. В 2009 году показатель раскрываемости вырос на 240, составив 696 случаев.
В целом, согласно озвученным У.Погосяном данным, в 2009 году в республике зафиксировано 696 преступлений, направленных против экономической деятельности.
Из них по случаям незаконной или ложной предпринимательской деятельности – 88, изготовлению фальшивых денег и ценностей и реализации – 136, уклонению от уплаты налогов, пошлин или обязательных социальных выплат – 159, контрабанде – 72, незаконному обороту акцизных марок – 12 , иных преступлений и действий, направленных против экономической деятельности – 229 случаев.
«В борьбе против экономических преступлений особенное место занимает борьба против вымогательства. Зафиксировано 136 случаев вымогательства против 80-ти в прошлом году. Рост составил 56 случаев. Тем не менее, улучшился показатель раскрываемости этих преступлений», - отметил начальник управления.
Согласно У.Погосяну, 84 из выявленных преступлений зафиксировано в Ереване, в областях республики зафиксировано 52 случая вымогательства, из них раскрыто 15.