Էրդողանի ծաղրանկարի հեղինակին դատել են
Թուրքիայի դատարանը դատապարտել է անգլիացի ծաղրանկարիչ Մայքլ Դիքսոնին, ում ծաղրանկարի կերպարն է հանդիսացել Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը:
Դատարանը որոշել է, որ Էրդողանի գլուխը շան մարմնի հետ միացրած ֆոտոկոլաժը վիրավորել է Թուրքիայի վարչապետի պատիվը և արժանապատվությունը:
Ինչպես հաղորդում է Ինտերֆաքսը, վկայակոչելով BBC-ին, ծաղրանկարիչը դատապարտվել է 425 օր ազատազրկման, սակայն պատժամիջոցը փոխարինվել է դրամական տույժի, որը նույնպես պարտադիր չէ վճարման, եթե նկարիչը հինգ տարվա ընթացքում այլևս որևէ ծաղրանկար չնկարի Էրդողանի վերաբերյալ:

Английский художник осужден за карикатуру Эрдогана
Английский художник осужден судом Турции за карикатуру на премьер-министра страны Реджепа Тайипа Эрдогана, сообщает Интерфакс со ссылкой на ВВС.
Судья стамбульского суда постановил, что художник Майкл Дикинсон, соединивший в своем фотоколлаже изображение головы турецкого премьера с телом собаки, оскорбил честь и достоинство Эрдогана.
Как отмечается в сообщении, художник был приговорен к 425 дням тюрьмы, но заключение было заменено на денежный штраф, который также не обязательно будет платить, если художник в течение пяти лет не нарисует ни одной карикатуры на премьера.