252-րդ բանաձևով` «վերջնագիր ներկայացվեց Թուրքիային»
«Թուրքիայի կեցվածքը, բացարձակապես, ինչպես Արցախի հարցում, այնպես էլ հայ-թուրքական, թուրք-ամերիկյան, թուրք-հունական հարաբերությունների առումով, երբեք չի փոխվել»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի պատմության ինստիտուտի տնօրեն, պատմաբան Աշոտ Մելքոնյանը և հիշեցրեց Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի խոսքերը` «Թուրքիան մեծ տերություն է և թող իմանան, թե ում հետ գործ ունեն»:
Ըստ բանախոսի, հանրապետական Թուրքիան ևս մեկ անգամ ապացուցեց, որ մեկդարյա այս շրջափուլի հատվածում շարունակում է գործել 500-ամյա Օսմանյան կայսրության ինքության դիրքերից, այսինքն` «թուրքը մշտապես իր ճշմարտությունը հաստատել է ուժի դիրքերից»:
«Եվ բավական էր այս բանաձևի հաստատումը` 23- 22 հարաբերությամբ, որ թուրքական կողմը, դիվանագետները` իրենց կոստյումներով և փողկապներով, անմիջապես փոխեին իրենց իրական պատկերը և խոսեին Օսմանյան կայսրության լեզվով»,- շեշտեց պատմաբանը և հիշեցրեց թուրքական կողմի հնչեցրած սպառնալիքները, ԱՄՆ-ում թուրք դեսպանի հետկանչը:
ԱՄՆ-ը Կոնգրեսի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի 252-րդ բանաձևով, ըստ Ա. Մելքոնյանի, «վերջնագիր ներկայացվեց Թուրքիային` արձանագրությունների կապակցությամբ. այսպիսի սցենարով Կոնգրեսի լիագումար նիստը կարող է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը»:

А.Мелконян: Резолюцией 252 – Турции предъявлен ультиматум
«Позиция Турции абсолютно не изменилась как в вопросе карабахского урегулирования, так и в плане армяно-турецких, турецко-американских, турецко-греческих отношений», - заявил сегодня в ходе встречи с журналистами директор Института истории Национальной Академии наук Армении, историк Ашот Мелконян.
Согласно историку, Турция в очередной раз доказала, что в течение этого векового отрезка продолжает действовать с позиций своей идентификации с 500-летней Османской империей, то есть, «турок всегда устанавливал свою правоту с позиций силы».
«И вполне достаточно было принятия резолюции соотношением голосов 23-22, чтобы турецкие дипломаты в костюмах и галстуках сразу показали свое истинное лицо и заговорили на языке Османской империи», - подчеркнул историк. В этой связи он напомнил об озвученных турецкой стороной угрозах, отзыве посла Турции из США.
По мнению А.Мелконяна, принятие резолюцией 252 Комиссией по внешним отношениям Конгресса США стало «ультиматумом Турции в связи с протоколами, и по этому сценарию Геноцид армян может быть рассмотрен на расширенном заседании Конгресса США».