Քո՞ւրդ, եզդի՞, թե քրդացա՞ծ եզդի
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպեց Աշխարհի եզդիների միության նախագահ Ազիզ Թամոյանը: Ասուլիսի թեման կրկին քուրդ, եզդի, քրդացած եզդի փոխհարաբերությունների թնջուկն էր:
Ազիզ Թամոյանը, ելնելով «անկեղծության, ազնվության» հիմքերից, հավաստիացնում է, որ տարանջատվում են եզդին և քուրդը, սակայն «քրդեր չկան Հայաստանում, բայց քրդացած եզդիներ կան»:
Քրդերն ու եզդիները, ըստ նրա տարբեր են` «հիմքից սկսած, արմատներից մենք տարբեր ենք»:
«Մենք արևապաշտ ենք, նրանք` մահմեդապաշտ, մեր ազգային տոները, մեր սովորությունները տարբեր են, նույնիսկ իրար հետ ամուսնանալու իրավունք չունենք»,- նշեց Ա. Թամոյանը:
«Քրդերը գնան իրենց ճանապարհով, եզդիները գնան իրենց ճանապարհով. ոչ մեկ ոչ մեկին չխանգարի»,- հայտարարեց Ազիզ Թամոյանը և հավելեց, որ ամեն մարդ ինքն է որոշում իր ազգային պատկանելիությունը:

Азиз Тамоян: Езиды и курды – два разных народа
Председатель Национального Союза езидов мира, глава езидской общины Армении Азиз Тамоян сегодня в ходе встречи с журналистами вновь затронул тему взаимоотношений между курдами и езидами.
А.Тамоян, заверил, что курды и езиды – два разных народа с различными корнями. По его словам, в Армении курдов давно уже нет, они уехали, однако есть езиды, которые идентифицируют себя как курды.
«Мы поклоняемся солнцу, а курды – мусульмане. У нас разные праздники, разные традиции, у нас нет даже права сочетаться браком друг с другом», - отметил А.Тамоян.
«Я выступаю за то, чтобы каждый шел своей дорогой, у езидов свой путь, а у курдов – свой, главное чтобы друг другу не мешали», - заявил Азиз Тамоян. Глава езидской общины заявил, что каждый человек сам волен определять свою национальную принадлежность.