Փոխնակ մայրություն. մեկին` երջանկություն, մյուսին` մեծ գումար
Լիլիթն այս տարի առաջին անգամ ոտք է դրել դպրոց: Նրա ծնողները` Ռիտա և Մայիս Գասպարյանները նշում են, որ իրենց աղջիկը պարզապես երջանկություն բերեց ընտանիքին:
Ամուսինները երկար տարիներ երեխաներ չեն կարողացել ունենալ, ինչպես իրենք են պատմում, 7 տարի առաջ, տեսնելով, որ բոլոր միջոցներն անօգուտ են, որոշեցին գտնել մի կին, որն իրենց համար երեխա կծննդաբերի:
Այսպես ծնվեց Լիլիթը: 7 տարի առաջ մեր հանրապետությունում դեռևս զարգացած չէր փոխնակ մայրության գաղափարը, բայց ԱՆ գլխավոր մանկաբարձ, գինեկոլոգ Ռազմիկ Աբրահամյանը նշում է, որ արհեստական բեղմնավորումը Հայաստանում կիրառվում է 2003-ի հուլիսից գործող օրենքով, և հասու է ողջ ազգաբնակչությանը:
Այսօր արդեն արհեստական բեղմնավորման կողքին զարգանում է նաև փոխնակ մայրության ինստիտուտը, երբ ամուսիններից վերցվում է բեղմնավորված ձվաբջիջը, տեղադրվում այլ կնոջ` փոխնակ մոր արգանդում:
Հայաստանում մի քանի բժշկական հաստատություններ են իրականացնում նման ձևով բեղմնավորում։ Հարցի իրավական կարգավորմամբ պաշտոնապես նույնպես զբաղվում են սակավաթիվ մասնագետներ։
Փոխնակ մայրությունը ՀՀ-ում սահմանված է «Մարդու վերարտադրողական առողջության և վերարտադրողական իրավունքների մասին» օրենքով, որով հստակ սահմանված է` ո՞վ է փոխնակ մայրը, ի՞նչ իրավունքներ ունի և ի՞նչ պարտականություններ է կրում։
Բժիշկները նշում են, որ առ այսօր մեր հասարակությունում միանշանակ չի ընդունվում փոխնակ մայրությունը, շատերն անգամ նախընտրում են օտար երկրում ապօրինի փոխնակ մայր գտնել, միայն թե «բարեկամները չիմանան»:
«Կարելի է սեփական ֆիզիոլոգիական հնարավորություններն օգտագործել ի նպաստ մեկ այլ ընտանիքի: Փոխնակ մայրն էլ հոգեբանական ու բարոյական իմաստով պետք է պատրաստ լինի երևույթին. նա հասկանում է, որ իր երեխան չէ` կենսաբանական առումով, այդ երեխային չի տալիս իր ձվաբջիջը, նա ընդամենը միջավայր է, որի մեջ զարգանում է բեղմնավորված սաղմը»,- ասում է փոխնակ մայրության հարցերով զբաղվող AM խորհրդատվական ընկերության փորձագետ, բ.գ.թ., դոցենտ Դավիթ Մխիթարյանը:
Տվյալ դեպքում, ընկերությունն ինքն է գտնում փոխնակ մայրեր, իրականացնում նրանց բուժզննումը, կենսաբանական ծնողների հետ ծանոթությունը, պայմանագրի կնքումն ու հետևելը, որպեսզի 16 էջից բաղկացած պայմանագրի ամեն կետը կողմերը կատարեն անվերապահորեն:
Այստեղ խոստովանում են, որ դժվար է գտնել փոխնակ մայր, ում գիտակցությունն այնքան է զարգացել, որ հասկանում է` գումար վաստակելով` ինչ-որ ընտանիքի էլ երջանկացնում է:
Եթե Ուկրաինայում, Ռուսաստանում 50-70 հազար ԱՄՆ դոլարի սահմաններում է կատարվում, ԱՄՆ-ում` 100-110 հազար, Հայաստանում` 20-30 հազարի դոլարի սահմաններում հնարավոր է փոխնակ մայրության ծրագիր կազմակերպել ու սպասել 9 ամիս:
Փոխնակ մայրը փորձագետ-բժշկի ներկայացմամբ, շատ դեպքերում դառնում է ընտանիքի ընկեր, որոշ դեպքերում ընտանիքի ու փոխնակ մոր հարաբերություններն ավարտվում են երեխայի ծննդյան հաջորդ րոպեներին:
Որքան էլ երեխան ընտանիքի ամրության հիմքն է, Հայ առաքելական եկեղեցին, սակայն, վերապահումներով է մոտենում արհեստական բեղմնավորմանն ու անվերապահորեն մերժում փոխնակ մոր գաղափարը:
Այսպես, եկեղեցին ասում է, որ անընդունելի է փոխնակ մայրը, քանի որ փոխնակ մայրն ի վերջո դառնում է այդ երեխայի մայրը, նա է կրում այդ երեխային: Մյուս կողմից, կարևորվում է, թե ծնողներն որվքե՞ր են: Մասնավոր դեպքերում միայն ընդունվում է արհեստական բեղմնավորումը, այն դեպքում, երբ տեղի եպիսկոպոսի կողմից դեպքը քննության է ենթարկվել, պարզվել է չբերության իրական պատճառը, քանի որ ըստ Աստվածաշնչի, ի վերջո, ամուսնության նպատակը որդեծնությունը չէ, այլ միասնական կյանքը:
Փոխնակ մայրության հարցերով զբաղվող կազմակերպության փորձագետ-բժիշկն էլ հակասում է, թե որքանո՞վ է արդարացի, որ մի ընտանիք ունի երեխաներ, իսկ մեկն էլ չունի: Բացի այդ, բժիշկը հիշեց վիճակագրությունը, որով անբարո կանայք, մարմնավաճառներն ավելի առողջ են, քանի որ անցնում են բուժզննում, իսկ «ավանդական» հայ ընտանիքի կինը «չի էլ հիշում, թե վերջին անգամ ե՞րբ է եղել գինեկոլոգի մոտ»:
Իսկ ովքե՞ր են փոխնակ մայրերը: Այստեղ արդեն կարևոր է, որ նա մարմնավաճառ չլինի, 18-35 տարեկան պետք է լինի, ինքնուրույն ծննդաբերած մեկ երեխա գոնե պետք է ունենա: Ինչ վերաբերում է հասարակության վերաբերմունքին փոխնակ մայրությանը, ապա այն միանշանակ չէ, շատերն են ծիծաղում այս երևույթի վրա, շատերի համար դա անբարոյականություն է, և միայն քիչ տոկոսն է ընդունում երևույթը:
Այդ իսկ պատճառով, եթե Եվրոպայում փոխնակ մայրը հանգիստ պայմաններում ապրում է իր տանը, ապա Հայաստանում փոխնակ մոր միջոցով ծնող դառնալ ցանկացողները լրացուցիչ պարտավորվում են նաև քաղաքի մեկ այլ թաղամասում 9 ամսով բնակարան հատկացնել փոխնակ մորը: Բացի այդ, ամսեկան 100 հազար դրամ աշխատավարձ, վիտամիններով հարուստ սնունդ, երթևեկության համար հարմարավետ պայմաններ` տաքսի կամ վարորդ, քանի որ փոխնակ մայրն իրավունք չունի երթուղային նստել:
Այս ամենից հետո մնում է ևս մեկ անգամ համոզվել, որ օրենքը մեր երկրում հասարակ քաղաքացու համար չի գրված, քանի որ դժվար թե հանապազօրյա հացով ապրող ընտանիքը, որտեղ չբերության խնդիր կա, կարողանա իրեն թույլ տալ փոխնակ մոր միջոցով երեխա ունենալ, մեր երկիրն էլ Հոլանդիան չէ, որտեղ փոխնակ մայրությունը բարեգործական հիմունքներով է իրականացվում:
Մեզ մնում է հուսալ չբերության ցածր մակարդակ չունենալու համար, սակայն ԱՆ հրապարակած տվյալներն այդ մասին չեն խոսում, մանավանդ վերարտադրողական տարիքի է հասնում 1990-ականների պատերազմական 30 հազարանոց սերունդը:
Եվ եթե այսօր 70 հազարանոց վերարտադրող սերունդը տալիս է 45 հազար սերունդ, կարելի է պատկերացում կազմել, թե ծնելիության ինչպիսի՞ անկում է մեզ սպասում մի քանի տարուց:
Մեկ օրենք էլ կա թերևս հասարակ քաղաքացիների համար. ձվաբջջի առք ու վաճառքն է, որի համար առողջ և բեղմնավորված ձվաբջջի համար կնոջը վճարվում է 500-1500 ԱՄՆ դոլար, իսկ կինը կարող է միջինը տարվա մեջ մինչև 4 անգամ ձվաբջիջ «տրամադրել»:

Суррогатное материнство: одному - счастье, другому -деньги
Еще семь лет назад в Армении не была развита практика суррогатного материнства, однако искусственное оплодотворение, согласно главному акушеру министерства здравоохранения, гинекологу Размику Абрамяну, применяется в Армении с 2003 года по действующему закону и доступно всему населению.
Сегодня в Армении уже наряду с искусственным оплодотворением развивается также институт суррогатного материнства, когда у супругов берется оплодотворенная яйцеклетка и помещается в матку другой женщины, суррогатной матери.
В Армении несколько медицинских учреждений осуществляют оплодотворение этим методом. Юридическим регулированием вопроса занимаются также редкие специалисты.
Суррогатное материнство в Армении предусмотрено согласно закону «О репродуктивном здоровье человека и репродуктивных правах», в котором четко устанавливается, кто может быть суррогатной матерью, какими правами и обязанностями она обладает.
Врачи отмечают, что по сей день в нашем обществе отношение к суррогатному материнству неоднозначное, многие даже предпочитают находить суррогатных матерей в других государствах, лишь бы об этом не узнали в их окружении и обществе.
«Можно использовать собственные физиологические возможности во благо другой семьи. Суррогатная мать должна быть готова к этому явлению в психологическом и моральном плане. Она должна осознавать, что это не ее ребенок, в биологическом смысле, и она не дает этому ребенку свою яйцеклетку, а является лишь средой для развития эмбриона», - отмечает эксперт консалтинговой компании «AM», занимающейся вопросами суррогатного материнства, кандидат медицинских наук, доцент Давид Мхитарян.
В данном случае компания «АМ» сама находит суррогатных матерей, проводит их медицинское обследование, знакомит с биологическими родителями, заключает договор и следит, чтобы каждый из пунктов 16-ти страничного договора неукоснительно соблюдался сторонами. В компании признаются, что сложно найти суррогатную мать, у которой сознание настолько развито, чтобы понять, что, зарабатывая деньги, она делает счастливой и другую семью.
Если в Украине, России программа суррогатного материнства реализуется за 50-70 тыс. долларов США, в Соединенных Штатах – 100-110 тысяч, то в Армении цена колеблется от 20 до 30 тысяч долларов.
Суррогатная мать, по словам врача-эксперта, во многих случаях становится другом семьи, а в некоторых случаях отношения между семьей и суррогатной матерью заканчиваются буквально в следующие минуты после рождения ребенка.
Насколько бы ребенок не считался основой для создания крепкой семьи, Армянская Апостольская церковь относится к искусственному оплодотворению с некоторыми оговорками и полностью отклоняет идею суррогатного материнства. Так, церковь говорит, что суррогатное материнство неприемлемо, поскольку суррогатная мать, в конце концов, вынашивает ребенка и становится его матерью. С другой стороны очень важно, кто родители ребенка. Только в частных случаях, когда местный епископ, проводит изучение, выясняет истинную причину бесплодия, искусственное оплодотворение принимается, поскольку согласно Библии, целью брака является не деторождение, а совместная жизнь.
В вопросе выбора суррогатной матери очень важно, чтобы соответствовал возраст женщины – 18-35 лет, ее моральный облик, у нее должен быть, по крайней мере, один, самостоятельно рожденный ребенок.
Именно по причине неприятия обществом идеи суррогатного материнства, в Армении, в отличие от Европы, где суррогатная мать спокойно живет в своем доме, желающие стать родителями с помощью суррогатной матери, берут на себя дополнительные обязательства. Они должны предоставить квартиру суррогатной матери в другом районе города на девять месяцев, кроме того, выплачивать ей зарплату в размере 100 тысяч, обеспечить богатое витаминами питание, комфортные условия транспорта – такси или водителя, поскольку суррогатная мать не имеет права садиться в общественный транспорт.
После всего перечисленного, приходится убеждаться, что закон в нашей стране не написан для рядового гражданина, поскольку вряд ли в обычной семье, где есть проблема бесплодия, смогут позволить себе иметь ребенка с помощью суррогатной матери. Наша страна, к сожалению, не Голландия, где суррогатное материнство осуществляется на благотворительных началах.