Փոխնակ մայրություն. մեկին` երջանկություն, մյուսին` մեծ գումար
Լիլիթն այս տարի առաջին անգամ ոտք է դրել դպրոց: Նրա ծնողները` Ռիտա և Մայիս Գասպարյանները նշում են, որ իրենց աղջիկը պարզապես երջանկություն բերեց ընտանիքին:
Ամուսինները երկար տարիներ երեխաներ չեն կարողացել ունենալ, ինչպես իրենք են պատմում, 7 տարի առաջ, տեսնելով, որ բոլոր միջոցներն անօգուտ են, որոշեցին գտնել մի կին, որն իրենց համար երեխա կծննդաբերի:
Այսպես ծնվեց Լիլիթը: 7 տարի առաջ մեր հանրապետությունում դեռևս զարգացած չէր փոխնակ մայրության գաղափարը, բայց ԱՆ գլխավոր մանկաբարձ, գինեկոլոգ Ռազմիկ Աբրահամյանը նշում է, որ արհեստական բեղմնավորումը Հայաստանում կիրառվում է 2003-ի հուլիսից գործող օրենքով, և հասու է ողջ ազգաբնակչությանը:
Այսօր արդեն արհեստական բեղմնավորման կողքին զարգանում է նաև փոխնակ մայրության ինստիտուտը, երբ ամուսիններից վերցվում է բեղմնավորված ձվաբջիջը, տեղադրվում այլ կնոջ` փոխնակ մոր արգանդում:
Հայաստանում մի քանի բժշկական հաստատություններ են իրականացնում նման ձևով բեղմնավորում։ Հարցի իրավական կարգավորմամբ պաշտոնապես նույնպես զբաղվում են սակավաթիվ մասնագետներ։
Փոխնակ մայրությունը ՀՀ-ում սահմանված է «Մարդու վերարտադրողական առողջության և վերարտադրողական իրավունքների մասին» օրենքով, որով հստակ սահմանված է` ո՞վ է փոխնակ մայրը, ի՞նչ իրավունքներ ունի և ի՞նչ պարտականություններ է կրում։
Բժիշկները նշում են, որ առ այսօր մեր հասարակությունում միանշանակ չի ընդունվում փոխնակ մայրությունը, շատերն անգամ նախընտրում են օտար երկրում ապօրինի փոխնակ մայր գտնել, միայն թե «բարեկամները չիմանան»:
«Կարելի է սեփական ֆիզիոլոգիական հնարավորություններն օգտագործել ի նպաստ մեկ այլ ընտանիքի: Փոխնակ մայրն էլ հոգեբանական ու բարոյական իմաստով պետք է պատրաստ լինի երևույթին. նա հասկանում է, որ իր երեխան չէ` կենսաբանական առումով, այդ երեխային չի տալիս իր ձվաբջիջը, նա ընդամենը միջավայր է, որի մեջ զարգանում է բեղմնավորված սաղմը»,- ասում է փոխնակ մայրության հարցերով զբաղվող AM խորհրդատվական ընկերության փորձագետ, բ.գ.թ., դոցենտ Դավիթ Մխիթարյանը:
Տվյալ դեպքում, ընկերությունն ինքն է գտնում փոխնակ մայրեր, իրականացնում նրանց բուժզննումը, կենսաբանական ծնողների հետ ծանոթությունը, պայմանագրի կնքումն ու հետևելը, որպեսզի 16 էջից բաղկացած պայմանագրի ամեն կետը կողմերը կատարեն անվերապահորեն:
Այստեղ խոստովանում են, որ դժվար է գտնել փոխնակ մայր, ում գիտակցությունն այնքան է զարգացել, որ հասկանում է` գումար վաստակելով` ինչ-որ ընտանիքի էլ երջանկացնում է:
Եթե Ուկրաինայում, Ռուսաստանում 50-70 հազար ԱՄՆ դոլարի սահմաններում է կատարվում, ԱՄՆ-ում` 100-110 հազար, Հայաստանում` 20-30 հազարի դոլարի սահմաններում հնարավոր է փոխնակ մայրության ծրագիր կազմակերպել ու սպասել 9 ամիս:
Փոխնակ մայրը փորձագետ-բժշկի ներկայացմամբ, շատ դեպքերում դառնում է ընտանիքի ընկեր, որոշ դեպքերում ընտանիքի ու փոխնակ մոր հարաբերություններն ավարտվում են երեխայի ծննդյան հաջորդ րոպեներին:
Որքան էլ երեխան ընտանիքի ամրության հիմքն է, Հայ առաքելական եկեղեցին, սակայն, վերապահումներով է մոտենում արհեստական բեղմնավորմանն ու անվերապահորեն մերժում փոխնակ մոր գաղափարը:
Այսպես, եկեղեցին ասում է, որ անընդունելի է փոխնակ մայրը, քանի որ փոխնակ մայրն ի վերջո դառնում է այդ երեխայի մայրը, նա է կրում այդ երեխային: Մյուս կողմից, կարևորվում է, թե ծնողներն որվքե՞ր են: Մասնավոր դեպքերում միայն ընդունվում է արհեստական բեղմնավորումը, այն դեպքում, երբ տեղի եպիսկոպոսի կողմից դեպքը քննության է ենթարկվել, պարզվել է չբերության իրական պատճառը, քանի որ ըստ Աստվածաշնչի, ի վերջո, ամուսնության նպատակը որդեծնությունը չէ, այլ միասնական կյանքը:
Փոխնակ մայրության հարցերով զբաղվող կազմակերպության փորձագետ-բժիշկն էլ հակասում է, թե որքանո՞վ է արդարացի, որ մի ընտանիք ունի երեխաներ, իսկ մեկն էլ չունի: Բացի այդ, բժիշկը հիշեց վիճակագրությունը, որով անբարո կանայք, մարմնավաճառներն ավելի առողջ են, քանի որ անցնում են բուժզննում, իսկ «ավանդական» հայ ընտանիքի կինը «չի էլ հիշում, թե վերջին անգամ ե՞րբ է եղել գինեկոլոգի մոտ»:
Իսկ ովքե՞ր են փոխնակ մայրերը: Այստեղ արդեն կարևոր է, որ նա մարմնավաճառ չլինի, 18-35 տարեկան պետք է լինի, ինքնուրույն ծննդաբերած մեկ երեխա գոնե պետք է ունենա: Ինչ վերաբերում է հասարակության վերաբերմունքին փոխնակ մայրությանը, ապա այն միանշանակ չէ, շատերն են ծիծաղում այս երևույթի վրա, շատերի համար դա անբարոյականություն է, և միայն քիչ տոկոսն է ընդունում երևույթը:
Այդ իսկ պատճառով, եթե Եվրոպայում փոխնակ մայրը հանգիստ պայմաններում ապրում է իր տանը, ապա Հայաստանում փոխնակ մոր միջոցով ծնող դառնալ ցանկացողները լրացուցիչ պարտավորվում են նաև քաղաքի մեկ այլ թաղամասում 9 ամսով բնակարան հատկացնել փոխնակ մորը: Բացի այդ, ամսեկան 100 հազար դրամ աշխատավարձ, վիտամիններով հարուստ սնունդ, երթևեկության համար հարմարավետ պայմաններ` տաքսի կամ վարորդ, քանի որ փոխնակ մայրն իրավունք չունի երթուղային նստել:
Այս ամենից հետո մնում է ևս մեկ անգամ համոզվել, որ օրենքը մեր երկրում հասարակ քաղաքացու համար չի գրված, քանի որ դժվար թե հանապազօրյա հացով ապրող ընտանիքը, որտեղ չբերության խնդիր կա, կարողանա իրեն թույլ տալ փոխնակ մոր միջոցով երեխա ունենալ, մեր երկիրն էլ Հոլանդիան չէ, որտեղ փոխնակ մայրությունը բարեգործական հիմունքներով է իրականացվում:
Մեզ մնում է հուսալ չբերության ցածր մակարդակ չունենալու համար, սակայն ԱՆ հրապարակած տվյալներն այդ մասին չեն խոսում, մանավանդ վերարտադրողական տարիքի է հասնում 1990-ականների պատերազմական 30 հազարանոց սերունդը:
Եվ եթե այսօր 70 հազարանոց վերարտադրող սերունդը տալիս է 45 հազար սերունդ, կարելի է պատկերացում կազմել, թե ծնելիության ինչպիսի՞ անկում է մեզ սպասում մի քանի տարուց:
Մեկ օրենք էլ կա թերևս հասարակ քաղաքացիների համար. ձվաբջջի առք ու վաճառքն է, որի համար առողջ և բեղմնավորված ձվաբջջի համար կնոջը վճարվում է 500-1500 ԱՄՆ դոլար, իսկ կինը կարող է միջինը տարվա մեջ մինչև 4 անգամ ձվաբջիջ «տրամադրել»:

This year Lilit has entered school for the first time. Her parents, Rita and Mayis Gasparyans notice that their daughter brought happiness to their family.
The couple was unable to bring children for years. 7 years ago seeing that all the measures were in vain decided to find a woman who will brig a children for them, they told.
That’s how Lilit was born. 7 years ago the idea of surrogate mother was not developed in our republic yet. Chief Obstetrician-Gynecologist of the RA Ministry of Healthcare, Professor Razmik Abrahamyan mentioned that the artificial impregnation is used since 2003 by the law that acts since July of that year, and it is available for all the population. Today together with the artificial impregnation also the institute of surrogate maternity develops. The impregnated ovigerm taken from the couple is put into another woman’s, surrogate mother’s womb.
There are several medical institutions that realize this kind of impregnation. There are also few experts that officially take care of the legal side of deal.
The doctors mention that till now our society does not completely accept the idea of surrogate maternity. Many people prefer finding surrogate mothers abroad, and not to let the relatives know about it.
“It is possible to use your own physiological abilities in favor of another family. The surrogate mother too should be ready for it psychologically and morally. She understands that she doesn’t give the child her ovigerm, she is just the environment where the impregnated embryo develops”, expert Davit Mkhitaryan informs.
They confess that here it is difficult to find surrogate mothers who conscious is enough developed to understand that aside of getting money she is also giving happiness to another family.
If in Ukraine and Russia they get 50 – 70 thousand US dollars for the deal, in US they get 100 – 110 thousand, and in Armenia 20 – 30 thousand dollars for 9 months.
The expert-doctor says that the surrogate mother as a rule becomes a family friend, in some cases the relations of the family and the surrogate mother end just in a second after the child is born.
Even though the child is called to be the basis for the family, the Armenian Apostolic Church treats the artificial impregnation with stipulations and denies the idea of the surrogate mother.
Thus, the church says that the “surrogate maternity” is not acceptable as the surrogate mother at the end becomes the mother of that child, for she is carries that child. On the other hand it is very important who the parents are. Only in special cases is the artificial impregnation accepted by the church, after the examination of the Bishop, when the real reason of the barrenness is found out. The Bible says that the aim of the marriage, after all, is not bringing children, but is the life lived together.
The doctor who is involved in an organization that is busy with the issues of surrogate maternity contradicts saying that it’s not just if one family has many children while the other one has none. Besides that the doctor recalled the statistics which prove that the prostitutes are healthier than the women of Armenian families as the prostitutes attend to doctors more frequently, while the family woman doesn’t even remember when for the last time she attended a gynecologist.
And who are the surrogate mothers? It is very important for her not to be a prostitute. She should be 18 – 35 years old, should have at least one child given birth by herself.
If the in Europe the surrogate mother lives in a better conditions in her own house, the surrogate mother in Armenia needs special conditions. The couples that want to become parents by the help of the surrogate mothers give her a separate home in another region for 9 months, they pay her 100 000 AMD monthly and provide her with a food full of vitamins, they provide her also with comfortable conditions of transportation, they hire a taxi or a driver for her as the surrogate mother is not allowed to use buses or mini buses.
After all said above we get sure for one more time that the law in our country is written not for the ordinary citizens, as, hardly a family that lives by the day’s bread can allow himself to bring children through surrogate mothers. Nevertheless our country is not Holland, where the surrogate maternity is realized on beneficiary bases.
We have to hope only that the level of barrenness will not be too high, even though the information published by the Ministry of Healthcare proves something else.
If the reproductive generation consisting of 70 thousand gives 45 thousand generation, we can imagine what kind of depression of birthrate will be in our country after a few years.
However there is another law as well, the selling of the ovigerm, for which the women get 500 up to 1500 US dollars. And the woman in a year can sell around 4 ovigerms.