Կենսաթոշակային բարեփոխումներ. «Համակարգը թերություն չունի»
«Կենսաթշակային բարեփոխումների համակարգը որպես այդպիսին թերություն չունի, այլ` ունի հնարավոր ռիսկեր, որոնք ընդհանրական են երկրի ռիսկերին`քաղաքական, տնտեսական և ֆինանսական: Առավելություններն են` քաղաքացու համար պարզ ու հասկանալի կլինի իր հետագա կենսաթոշակի ձևավորման սկզբունքը, կգործի սոցիալական արդարության սկզբունքը և յուրաքանչյուրի թոշակը կախված կլինի նրանից, թե որքան վճարումներ է կատարել ժամանակին, կգործեն նաև այն ժամանակ, երբ քաղաքացին կգտնվի այլ պատճառներով տևական կամ ժամանակավոր անաշխատունակության մեջ, կնպաստի երկար փողերի առաջացմանը և ֆինանսական շուկայի զարգացմանը»,- այսօր ասուլիսում հայտարարեց Սոցիալական ապահովության պետական ծառայության պետ Վազգեն Խաչիկյանը:
Հայաստանում 460 հզ. աշխատող քաղաքացիների պարագայում կա 520 հզ. կենսաթոշակառու: Ճգնաժամային է սկսում համարվել այն համակարգը, որտեղ մեկ աշխատողին բաժին է ընկնում 3 չաշխատող կենսաթոշակառու: Քաղաքացու եկամուտների փոխատվության գործակիցը մեր երկրում այս պահին 25 % է` օպտիմալ է համարվում 40 % գործակիցը: Ընդ որում, ըստ բանախոսի, քաղաքացու աշխատավարձն ինչքան ցածր է, այդ հարաբերական տոկոսն այնքան բարձր է լինում և հակառակը:
Վ. Խաչիկյանի խոսքերով, կենսաթոշակային համակարգի զարգացմանը խոչընդոտում է սոցիալական արդարության սկզբունքը, որովհետև ՀՀ քաղաքացիները, որոնք աշխատում և սոցիալական ապահովության վճարներ են կատարում, այնուհետև դրան համապատասխան կենսաթոշակ չեն ստանում ներկայիս գործող համակարգում:
Նրա կարծիքով, կենսաթոշակային բարեփոխումների իրականացման համար հարկավոր են քաղաքական կամք, հետազոտություններ և ենթակառուցվածքների առկայություն, ինչպես նաև ֆինանսական միջոցներ:
«Այս համակարգը շոշափում է բոլոր քաղաքացիների շահերը, այդ թվում` դեռևս չծնվածներինը»,- ասաց Վ. Խաչիկյանը:

Пенсионные реформы: Система в целом не имеет недостатков
«Система пенсионных реформ в целом не имеет недостатков, есть вероятные риски, которые являются общими для страны – политические, экономические и финансовые», - заявил сегодня на встрече с журналистами начальник государственной службы Социального страхования Вазген Хачикян.
В.Хачикян при этом перечислил преимущества: в частности, для гражданина будут ясны и понятны принципы формирования его будущей пенсии, будет действовать принцип социальной справедливости, пенсия каждого будет зависеть от тех выплат, которые производились в свое время. Кроме того, накопительная система поспособствует образованию долгосрочных финансовых средств и развитию финансового рынка.
В Армении на 460 тысяч занятого населения приходится 520 тысяч пенсионеров. Кризисной же считается та система, в которой на каждого трудоустроенного гражданина – по 3 неработающих пенсионера. Коэффициент дифференциации доходов гражданина в нашей стране на данный момент составляет 25%, в то время как оптимальным считается 40%. При этом, по словам В.Хачикяна, чем меньше зарплата гражданина, тем больше бывает этот относительный процент и наоборот.
Как отметил В.Хачикян, развитию пенсионной системы препятствует принцип социальной справедливости, поскольку граждане Армении, работающие и выплачивающие обязательные социальные выплаты, не получают в нынешней действующей системе соответствующие пенсии.
По мнению чиновника, для реализации пенсионных реформ необходима политическая воля, исследования и наличие инфраструктур, а также финансовые средства. «Эта система затрагивает интересы всех слоев населения, в том числе и тех, кто еще не родился», - подчеркнул В.Хачикян.