Հայկ Բաբուխանյանը դժգոհ է ՀՀ Ֆուտբոլի ֆեդերացիայից
«ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանության N252 բանաձևի ընդունումը և Շվեդիայի խորհրդարանի կողմից ցեղասպանության ճանաչումն ապացուցում են, որ Հայաստանի արտաքին նախաձեռնողական քաղաքականությունը հասել է իր շոշափելի հաջողությունների»,- այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՍԻՄ առաջնորդ Հայկ Բաբուխանյանը:
Նա հայտնեց, որ ՍԻՄ կուսակցությունը շարունակում է աջակցել այդ նախաձեռնողական քաղաքականությանը, որը իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության նախագահը:
«Թեև շատ էին հոռետեսական կանխատեսումները, քննադատությունները և ոմանք կարծում էին, որ չի լինելու ոչ մի արդյունք կամ լինելու է միայն բացասականը, այսօր արդեն ապացուցվեց, որ այդ քաղաքականությունը տվել է դրական պտուղներ»,- նշեց Հ.Բաբուխանյանը:
ՍԻՄ առաջնորդը նաև կոչ արեց հայ պաշտոնյաներին «ինքնասիրությամբ մոտենալ Թուրքիայի հետ հարաբերություններին և օրինակ վերցնել ՀՀ նախագահից»: Որպես բացասական օրինակ նա բերեց ՀՀ Ֆուտբոլի ֆեդերացիան:
«Խայտառակություն է, երբ Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականը գնաց Բելառուսի հավաքականի հետ հանդիպմանը թուրքական դաշտում` Աթաթյուրքի անվան մարզադաշտում: Դա վիրավորանք էր հայ ժողովրդին, մեր պատմությանը, գաղափարներին, մանավանդ, որ խաղն ընկերական էր», - ասաց Հ.Բաբուխանյանը, նշելով, որ թուրքական հավաքականը, իր հերթին, 252 բանաձևի ընդունումից հետո հրաժարվել էր մեկնել ԱՄՆ:

Айк Бабуханян недоволен Федерацией футбола Армении
«Принятие Комиссией по внешним отношениям Палаты представителей Конгресса США резолюции 252 и признание Геноцида армян парламентом Швеции доказывают, что инициативная внешняя политика Армении достигла ощутимых успехов», - заявил сегодня в ходе встречи с журналистами лидер партии «Союз конституционное право» Айк Бабуханян.
Он сообщил, что партия «Союз конституционное право» продолжает поддерживать эту инициативную политику, осуществляемую президентом Армении.
«Несмотря на то, что было много пессимистических прогнозов и критики, а некоторые считали, что не будет результатов или они будут негативными, сегодня можно констатировать, что эта политика принесла положительные плоды», - отметил А.Бабуханян.
Глава партии «Союз конституционное право» призвал армянских чиновников подходить с чувством собственного достоинства к отношениям с Турцией и брать пример с президента Армении. В качестве отрицательного примера он привел президента Федерации футбола Рубена Айрапетяна.
«Это просто позор, когда национальная сборная Армении по футболу проводит встречу со сборной Беларуси на турецком поле – в стадионе имени Ататюрка. Это оскорбление для армянского народа, нашего государства и наших идей, особенно с учетом того, что игра была товарищеской», - сказал А.Бабуханян. Он отметил, что турецкая сборная в свою очередь после принятия резолюции 252 по признанию Геноцида армян отказалась от поездки в США.