Կասեցվել է Երևանից Բանգկոկ թմրամիջոցների տեղափոխման փորձը
Մարտի 10-ին ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության մարմինների կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում կասեցվել է Երևան-Մոսկվա-Բանգկոկ տարանցիկ ճանապարհով թմրամիջոցների մաքսանենգ տեղափոխման հերթական փորձը:
«Զվարթնոց» օդանավակայանում, երեք օտարերկրյա ուղևորի բեռների զննության ընթացքում հայտնաբերվել է 4 կգ 656 գրամ «մետամֆետամին» տեսակի ծանր թմրանյութ, որը ներծծված է եղել ուղեբեռներում գտնվող բրդյա բաճկոնների մեջ:
ՀՀ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից տեղեկացնում են, որ նույն օրը Երևան քաղաքում բացահայտվել և ձերբակալվել են հանցավոր խմբի երկու պարագլուխները, որոնք կազմակերպել էին թմրամիջոցի մաքսանենգ ներկրումը և արտահանումը:
Մարտի 11-ին «Զվարթնոց» օդանավակայանում, ՀՀ Ոստիկանության հետ համատեղ իրականացված միջոցառումների արդյունքում կասեցվել է թմրամիջոցների մաքսանենգ տեղափոխման ևս մեկ փորձ: Երևան-Մոսկվա-Բանգկոկ չվերթի չորս օտարերկրյա ուղևորի անձնական զննության ժամանակ, նրանց որովայնում, հայտնաբերվել է պոլիէթիլենային 130 հատ փոքրիկ տոպրակներում, 1կգ 345գրամ ընդհանուր քաշով, «մետամֆետամին» տեսակի թմրանյութ, որը բժշկական միջամտությամբ դուրս է հանվել:
Հարուցված քրեական գործերով նախաքննությունը կատարում է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչությունը:

В Армении пресечена попытка транзита наркотиков в Бангкок
Сотрудники службы национальной безопасности Армении вновь пресекли попытку транзита по территории республики наркотических средств.
Как сообщили в пресс-службе СНБ Армении, 10 марта в результате оперативно-розыскных мероприятий в ереванском международном аэропорту «Звартноц» была пресечена очередная попытка транзита наркотиков по маршруту Ереван-Москва-Бангкок.
«При осмотре багажа трех иностранных пассажиров было обнаружено 4 кг 656 гр «метамфетамина». В тот же день в Ереване были арестованы двое организаторов наркотрафика», - сказали в пресс-службе.
Еще одна попытка транзита одноименных наркотических средств была пресечена 11 марта.
«При личном досмотре четырех иностранных пассажиров в их желудках были обнаружены 130 маленьких полиэтиленовых упаковок, в которых находилось 1 кг 345 гр «метамфетамина». Наркотики были извлечены при вмешательстве медиков», - отметили в пресс-службе СНБ.
По факту возбуждено уголовное дело. Предварительное следствие ведет следственное управление Службы национальной безопасности Армении.
Отметим, что за последние две недели это четвертый случай транзита наркотиков по одному и тому же маршруту.