Համայն Ռուսիո պատրիարքը Հայաստանում է
Քիչ առաջ Զվարթոնց օդանավակայանում վայրէջք կատարեց Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո պատրիարք Նորին Սրբություն Կիրիլ Առաջինի ինքնաթիռը: Նա Հայաստանում է Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին II-րդի հրավերով:
Կիրիլ Առաջինը օդանակավականում լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ սա խորհրդանշական հանդիպում է, որը խոսում է երկկողմ բարձր հարաբերությունների մասին:
«Այս հանդիպումը խոսում է այն մասին, որ մենք պահպանում ենք քրիստոնեական ավանդույթներն ու արժեքները: Կարևոր է, որ նման հանդիպումները մեզ դարձնեն իրական գործընկերներ` արժեքների պահպանման գործում»,- ասաց Կիրիլ Առաջինը:
Գարեգին Երկրորդը նշեց, որ նման այցերով փորձում են եկեղեցիների միջև հաստատել եղբայրական փոխհարաբերություններն ու համագործակցությունը:
«Մենք առանձնահատուկ մտերմություն ունենք Ռուս Ուղղափառ եկեղեցու հետ, որը դարերի պատմություն ունի, և ուրախ ենք, որ այսօր էլ այդ հարաբերությունները ոչ միայն եկեղեցիների մակարդակով, այլ նաև պետական մակարդակով զարգացում և առաջընթաց են արձանագրվում: Մենք այս առիթով կուզենայինք գոհունակությամբ ընդգծել Նորին սրբության առանձնահատուկ վերաբերմունքը Ռուսաստանում ապրող հայ համայնքի հանդեպ: Վստահ ենք, որ այս այցելությունը առավել ևս պետք է ջերմացնի հարաբերությունները, առավել ևս պետք է զորացնի համագործակցությունը մեր երկու եկեղեցիների միջև` բարի արդյունքների ամրագրումով»,- ասաց Գարեգհին Երկրորդը:

Patriarch of Moscow and All Russia arrives at Armenia
Hours ago at the Zvartnots airport of Yerevan arrived His Holiness Kirill I, Patriarch of Moscow and All Russia, who is in Armenia upon the invitation of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians.
His Holiness Kirill I mentioned in the interview with the journalists that this is a symbolic meeting which speaks of high bilateral relations.
“This meeting speaks of Christian traditions and values that are preserved by us. It is important that this type of meetings make us real companions in the process of preserving the values”, - said Kirill I.
His Holiness Karekin II mentioned that by this kind of visits they try to establish brotherhood of churches and cooperation.
“We have got a special friendship with the Russian Orthodox Church, which has history of centuries. Today we are happy that those relations are not only on the church level but also are on governmental level and there is progress and development in this concern. We would like to mention the special attitude of His Holiness towards the Armenian community in Russia. We are sure that this visit will make those relations much better and will fortify the cooperation between the two churches”, - His Holiness Karekin II noted.