Խոզերի ժանտախտ. «Մտահոգվելու խիստ կարիք չունենք»
Տավուշի մարզի 5 համայնքներում հայտնաբերվել են ժանտախտից խոզերի անկման մոտ 174 դեպքեր, որոնց մի մասը հարկադիր սպանդի են ենթարկվել և թաղվել անարյուն մեթոդով, որպեսզի այդ համաճարակը վերացվի: Այս մասին այսօր լրագրողներին տեղեկացրեց ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանը:
«Դա, մասնագետների պնդմամբ, 2007 թ-ին հանրապետության նույն մարզում բռնկված ժանտախտի համաճարակի հետևանքներն են, որոնց մի մասը անտառներում, վատ տեղերում թաղման աշխատանքները խորը չի կատարվել և դրանից մնացած վիրուսային հետևանքներն են: Իսկ վայրերում խոզերը հիմնականում արածեցնում են անտառներում»,- ասաց Գ. Ալավերդյանը:
Նախարարը հայտնեց, որ այժմ կառավարությունում ՀՀ վարչապետի հանձնարարությամբ ստեղծվել է աշխատանքային խումբ` Գ. Ալավերդյանի գլխավորությամբ,որում ընդգրկված են նաև առողջապահության և բնապահպանության նախարարությունների մասնագետները:
«Այսօր մտահոգվելու խիստ կարիք չունենք, բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները նախարարությունը ձեռնարկում է, որ համաճարակը չտարածվի և մասսայական բռնկում չունենանք»,- հավաստեց Գ. Ալավերդյանը:

В Тавушской области Армении борются с эпидемией африканской чумы
В пяти общинах Тавушской области было зафиксировано порядка 174 случаев падежа свиней от чумы, часть из которых была подвергнута убою бескровным методом и захоронению в целях предотвращения распространения эпидемии. Об этом сообщил сегодня в ходе встречи с журналистами министр сельского хозяйства Герасим Алавердян.
«По утверждению специалистов, это является следствием вспышки эпидемии африканской чумы в той же области республики в 2007 году, тогда захоронение части скота, зараженного африканской чумой, не было осуществлено надлежащим образом, посему мы имеем сегодня распространение вируса», - отметил Г.Алавердян.
Министр сельского хозяйства сообщил, что сейчас в правительстве по поручению премьер-министра создана рабочая группа во главе с Г.Алавердяном, в которую включены также специалисты из министерств здравоохранения и охраны природы.
«Сегодня у нас нет серьезных причин для беспокойства, все необходимые мероприятия по предотвращению распространения эпидемии и ее массовой вспышки проводятся министерством сельского хозяйства», - заверил Г.Алавердян.