«Օբաման պետք է լինի իր խոսքի տերը»
«Հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման գործընթացի ձգձգումից օգտվում են երրորդ ուժերը»,- գտնում է քաղաքագետ, վերլուծաբան Ստեփան Գրիգորյանը: Այսօր նա ասուլիսի ժամանակ կարծիք հայտնեց, որ Շվեդիայի և Կաստիլիայի խորհրդարանների կողմից Հայոց ցեղասպանության բանաձևերի ընդունումը տեղի է ունեցել ոչ թե հօգուտ Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման, այլ` զուտ ի շահ այդ երկրների:
Ըստ փորձագետի, Կաստիլիայում և Շվեդիայում բանաձևերի ընդունումը տեղի չի ունեցել սփյուռքահայության մասնակցությամբ, ինչը խոսում է այն մասին, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները կարող են նաև շահարկվել այլ երկրների կողմից:
«Ոչ բոլոր եվրոպական երկրներն են ուզում, որ Թուրքիան դառնա Եվրամիության անդամ, ու օգտվում են նրանից, որ Անկարան այսօր պատրաստ չէ ճանաչել ցեղասպանությունը, ուստի և չի կարող լինել եվրոպական ընտանիքի լիիրավ անդամ»,- նշեց նա:
«Թուրքերը ձգձգեցին արձանագրությունների վավերացումը, ժամանակ տվեցին այն ուժերին, որոնք դեմ են, որ Թուրքիան դառնա Եվրամիության անդամ, և վերջիններս օգտվեցին դրանից»,- ասաց բանախոսը:
Անդրադառնալով ԱՄՆ-ի կողմից ցեղասպանության ճանաչման խնդրին` Ստեփան Գրիգորյանը նշեց, որ եթե Վաշինգտոնը չի ցանկանում խաթարել հայ-թուրքական հաշտեցման գործընթացը, նա չպիտի քաղաքականացնի Ցեղասպանության ընդունումը:
Ըստ բանախոսի, եթե Միացյալ Նահանգները ճանաչեն Ցեղասպանությունը և դրանով հարվածեն Անկարային, հնարավոր կդառնա ռուս-թուրքական ռազմական համագործակցությունը, որը կվնասի Հայաստանին:
«Օբաման պետք է լինի իր խոսքի տերն ու առանց ձգձգելու ճանաչի Ցեղասպանությունը, որպեսզի հնարավորություն չտա Թուրքիային ժամանակ շահել», - գտնում է բանախոսը: Նրա կարծիքով, շուտափույթ և առանց Անկարայի վրա ճնշումներ գործադրելու ճանաչման դեպքում` Միացյալ Նահանգները չեն թուլացնի իրենց կապերը Թուրքիայի հետ:

Затягивание процесса ратификации – на руку третьим странам
«Третьи страны пользуются затягиванием процесса ратификации армяно-турецких протоколов», - заявил руководитель аналитического Центра по глобализации и региональному сотрудничеству, политолог Степан Григорян. Сегодня в ходе пресс-конференции он выразил мнение, что принятие резолюции парламентами Швеции и Каталонии произошло не в пользу международного признания Геноцида, а просто в интересах данных стран.
По словам политолога, принятие резолюции в парламентах Швеции и Каталонии проходило без участия армян Диаспоры, что свидетельствует о том, что армяно-турецкие отношения могут стать предметом спекуляции для этих стран.
«Не все европейские государства хотят, чтобы Турция стала членом Европейского союза, и используют тот факт, что Анкара сегодня не готова к признанию Геноцида армян, посему она не может быть полноправным членом европейской семьи», - отметил С.Григорян.
«Турки, затягивая процесс ратификации протоколов, дают время тем силам, которые выступают против того, чтобы Турция стала членом ЕС, и последние пользуются этим», - сказал политолог.
Касаясь признания Геноцида армян Соединенными Штатами, С.Григорян отметил, что если Вашингтон не желает нарушать процесс армяно-турецкого примирения, он не должен политизировать вопрос принятия Геноцида.
Согласно политологу, если США признают Геноцид армян и тем самым нанесут удар Анкаре, станет возможным российско-турецкое военное сотрудничество, что не в интересах Армении.
«Барак Обама должен быть хозяином своего слова и признать Геноцид армян без затягивания, чтобы не дать Турции возможность выиграть время», - считает политолог. По его мнению, в случае быстрого признания Геноцида армян США удастся сохранить свои связи с Турцией.