Գիշերահավասարը մարտի 20-ին է
Մարտի 21-ին սովորաբար նշվում է գարնանային գիշերահավասարը: Սակայն, ինչպես այսօր ասուլիսում հայտնեց Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրեն Հայկ Հարությունյանը, շատերը շփոթում են գիշերահավասարի` մարտի 21 և սեպտեմբերի 21, և արևադարձի` հունիսի 22 և դեկտեմբերի 22, օրերը: Նա պարզաբանեց, որ ժամանակի ընթացքում այդ օրերը փոխվում են, իսկ տարվա ընթացաքում կատարվող փոփոխությունների պատճառը երկրի առանցքի թեքությունն է: Ըստ այդմ, այս տարի գարնանային գիշերահավասարը ոչ թե մարտի 21-ին է, այլ` 20-ին:
«50-70 տարվա ընթացքում 1 օր տեղաշարժվում է»,- ասաց նա:
Հ. Հարությունյանը պարզաբանեց, որ նախկինում աստղագիտության տարրական գիտելիքներ ստանում էինք դպրոցից, բայց ներկայումս աստղագիտությունը` որպես առանձին առարկա, հանվել է դասացանկից:
Նա տեղեկացրեց, որ գարնանային գիշերահավասարի օրը հայտարարված է նաև Երկրի օր:
Ի դեպ, ըստ Սրբազան տոմարի, Ամանորն սկսվում էր գարնանային գիշերահավասարից՝ Արեգ ամսի 1-ից: Սրբազան տոմարը մեր հեթանոս հայրերի կրոնական տոմարն էր, որի հիման վրա, տարվա չորս եղանակներին պատշաճ, կարգավորել էին հեթանոսական տոների օրերը: Գիշերահավասարով են ստուգել տարվա տևողությունը, որը հավասար է 365 օր 5 ժ 48 ր 46 վրկ:

День весеннего равноденствия наступит 20 марта
Весеннее равноденствие наступает 20 или 21 марта, когда солнце переходит из южного полушария в северное. Как отметил в ходе пресс-конференции директор Бюраканской астрофизической обсерватории НАН Армении Айк Арутюнян, многие путают дни равноденствия – 21 марта и 21 сентября с днями солнцестояния – 22 июня и 22 декабря.
А.Арутюнян сообщил, что с течением времени дни равноденствия и солнцестояния меняются, а причина происходящих изменений заключается в недостатках земной оси. «В течение 50-70 лет наблюдается сдвиг в один день, посему в нынешнем году день весеннего равноденствия наступит 20-го марта», - сказал А.Арутюнян.
По словам А.Арутюняна, в прежние времена элементарные знания по астрологии получали уже в школе, однако сегодня астрология как отдельный предмет, не преподается в общеобразовательных школах.
Директор Бюраканской астрофизической обсерватории сообщил также, что день весеннего равноденствия объявлен также Днем Земли.