4 մլն դոլար ՎԶԵԲ-ից` ՀՀ միկրո և փոքր բիզնեսների վարկավորմանը
Այսօր Երևանում Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկի (ՎԶԵԲ) նախագահ Թոմաս Միրոուն և ՖԻՆՔԱ ունիվերսալ վարկային կազմակերպության տնօրեն Երվանդ Բարսեղյանը կնքեցին 4 մլն դոլար արժողությամբ սինթետիկ վարկի հատկացման պայմանագիր: Վարկը բացառիկ է. այն տրամադրվում է հայկական դրամով` միկրո և փոքր ձեռնարկությունների վարկավորման նպատակով:
Վարկի կարևորությունն ընդգծելով` ՖԻՆՔԱ-ի ղեկավարը նկատեց, որ սա լուրջ քայլ է միկրո և փոքր բիզնեսների վարկավորման ուղղությամբ, և որը հնարավորություն կտա զերծ մնալ փոխարժեքային տատանումներից: Ե. Բարսեղյանը նշեց նաև, որ հետճգնաժամային շրջանում ազգային արժույթով վարկի տրամադրումը նշանակալի քայլ է:
Թ. Միրոուն իր հերթին ընդգծեց, որ այս քայլով ՎԶԵԲ-ը մեծացնում է իր ներկայությունը Հայաստանում:
Նշենք, որ 2009թ-ին ՎԶԵԲ-ի ներդրումները Հայաստանում ռեկորդային էին` 150 մլն դոլար: Ըստ ՎԶԵԲ նախագահի, այս տարի կփորձեն կրկնել այդ հաջողությունը:

ЕБРР выделил $4 млн. микро и малому бизнесу Армении
Договор о предоставлении синтетического кредита в размере 4 млн. долларов был заключен сегодня в Ереване между президентом Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) Томасом Мировым и главой универсальной кредитной компании «Финка» Ервандом Барсегяном. Этот кредит – исключительный, поскольку он будет предоставлен в армянских драмах с целью кредитования микро и малых предприятий.
Подчеркнув важность кредита, глава компании отметил, что это серьезный шаг в направлении кредитования микро и малых предприятий, который предоставит возможность избежать последствий колебания курса. Е.Барсегян подчеркнул, что предоставление кредита в национальной валюте в посткризисный период является значительным шагом.
Томас Миров в свою очередь отметил, что этим шагом ЕБРР расширяет свое присутствие в Армении.
Отметим, что в 2009 году инвестиции ЕБРР в Армению были рекордными, составив 150 млн. долларов. Согласно президенту Европейского банка реконструкции и развития, в нынешнем году они попытаются повторить этот успех.