Կիրիլ Առաջինը պարգևատրվեց ԵՊՀ ոսկե մեդալով
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդի հրավերով Հայաստանում գտնվող Մոսկվայի և համայն Ռուսիո պատրիարք Կիրիլ Առաջինին այսօր հյուրընկալել էին Երևանի պետական համալսարանում:
ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը, ողջունելով ներկաներին, նշեց, որ այսօր ԵՊՀ-ի համար հատկանշական օր է, քանի որ պատիվ ունեն երկու երկրների հոգևոր հովիվներին հյուրընկալել:
«Իմ կյանքը քրիստոնեության մեջ է. այսպես կարելի է գնահատել համայն Ռուսիո պատրիարքի կյանքը: Ահա այս պատճառով է, որ նրա խոսքերը լսում են ոչ միայն հոգևոր աշխարհում, այլ նաև ողջ քաղաքական, մշակութային էլիտան է լսում նրա խոսքին»,- ասաց Ա. Սիմոնյանը:
Ռեկտորը նշեց, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները մեծ ճանապարհ են անցել, հայերը ոչ միայն քաղաքական, այլ նաև կրոնական ճնշումների են ենթարկվել տարբեր նվաճողների կողմից, ռուս մարդասիրությունն էլ շատ է օգնել հայերին:
«Հայ և ռուս ժողովուրդները դարերի ընթացքում փոխանակվել են մշակութային և սոցիալական արժեքներով, դրանով ավելի զարգացել: Աշխարհաքաղաքական ներկայիս իրավիճակում շատ կարևոր է քրիստոնեական արժեքների պահպանումը»,- իր ելույթում շեշտեց Արամ Սիմոնյանը:

Kiril I awarded with a golden medal of YSU
His Holiness Kirill I, Patriarch of Moscow and All Russia, who is in Armenia upon the invitation of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians visited the Yerevan State University.
The YSU rector Aram Simonyan greeting those who were present mentioned that today it was a special day for YSU as they have the honor to host the pastors of two countries.
“My life is in Christianity, thus can be assessed the life of the Patriarch of Moscow and All Russia. This is the reason why his words are heard not only by the spiritual world but also by all the political, cultural elite”, - A. Simonyan.
The rector mentioned that the Armenian – Russian relations have passed a long way; the Armenians have been not only under political depressions but also by many conquerors, the Russian humanity too has also helped the Armenians a lot.
“The Armenian and Russian people have had exchanges of cultural and social values, they have developed by that way. In the current geopolitical situation the most important thing is the preservation of the Christian values”, - stressed Aram Simonyan in his speech.
A. Simonyan awarded the patriarch of all Russians with the title of the YSU honorable doctor and a golden medal.