Սլովակ գործարարները հետաքրքրված են Հայաստանի էներգետիկայով
«Այս պահի դրությամբ առևտրային փոխհարաբերությունները բավականին ցածր մակարդակի վրա են և դա չի կարող գոհացնել երկու կողմերին: Նման բիզնես ֆորումի հիմնական նպատակն է գտնել այն ոլորտները, որտեղ կարող է հետաքրքիր լինել»,- այսօր Հայաստան-Սլովակիա գործարար համաժողովի ժամանակ լրագրողներին ասաց Զարգացման հայկական գործակալության ղեկավար Ռոբերտ Հարությունյանը:
Նրա խոսքերով, համագործակցության հիմնական ոլորտներ սլովակ պաշտոնյաներն ու գործարարները նշում են էներգետիկան` հիդրոէներգետիկան և ատոմային էներգետիկան: Ռ. Հարությունյանը փաստեց, որ այս պահին երկու երկրներում փոխադարձ ներդրումների ծավալը մեծ չի. «Խոշոր ներդրում, որ կարելի էր մատնանշել այս պահին, դժվարանում եմ հիշել, բայց հաշվի առնելով, որ Սլովակիան այն նոր երկրներից է, որ զարգանում է, պետք է օգտագործել այդ հնարավորությունը, հատկապես, համագործակցությունը զարգացնել Եվրոպա մտնելու համար»:
Սլովակիայի ներդրումների և առևտրի զարգացման գործակալությունը ցանկանում է ընդլայնել համագործակցությունը ԶՀԳ հետ, որը կաջակցի սլովակ գործարարներին Հայաստանում գործընկերների հայտնաբերման հարցում, իսկ Սլովակիայի գործակալությունն իր հերթին կաջակցի հայ գործարարներին` գործընկերներ գտնել Սլովակիայում:
Նշենք, որ 2009 թ. Հայաստանի և Սլովակիայի միջև առևտրաշրջանառությունը կազմել է ավելի քան 10.4 մլն դոլար, որից արտահանում` 124 հզ. դոլար, ներմուծում` 10.2 մլն դոլար:
2005-2009 թթ. առևտրաշրջանառությունը կազմել է 49.6 մլն դոլար: Արտահանվում է հիմնականում ծխախոտ, երկաթ, պողպատ, իսկ ներմուծվում է բոյլերներ, էլեկտրոնային և մեքենաշինական սարքավորումներ, տրանսպորտային միջոցներ:

Словацкие бизнесмены проявили интерес к энергетике Армении
«На данный момент торговые отношения между Арменией и Словакией находятся на довольно низком уровне, и это не может удовлетворять обе стороны. Основная цель таких форумов – найти те сферы, которые могут быть интересны для сотрудничества», - заявил сегодня в ходе бизнес-форума Армения-Словакия глава Армянского агентства развития (ААР) Роберт Арутюнян.
По его словам, в качестве основных сфер сотрудничества словацкие бизнесмены и должностные лица отмечают энергетику, в частности, гидроэнергетику и атомную энергетику. Р.Арутюнян констатировал, что сегодня размер взаимных инвестиций в двух странах невелик. «Я затрудняюсь вспомнить крупную инвестицию, о которой на этот момент можно что-либо сказать, однако Словакия - одна из тех новых стран, в которых развивается экономика, посему необходимо использовать эту возможность для налаживания сотрудничества», - отметил Р.Арутюнян.
Словацкое агентство по развитию инвестиций и торговле (SARIO) выразило желание расширить сотрудничество с Армянским агентством развития, которое окажет содействие словацким бизнесменам в вопросе нахождения партнеров в Армении, а Словацкое агентство в свою очередь поможет армянским предпринимателям в установлении связей с партнерами в Словакии.
Отметим, что в 2009 году товарооборот между Арменией и Словакией составил более 10.4 млн. долларов, из которых 124 000 долларов приходится на долю экспорта, а 10.2 млн. долларов – на долю импорта.
В 2005-2009 гг. товарооборот между двумя странами составил 49.6 млн. долларов. В основном экспортировались табачные изделия, железо, свинец, а импортировались бройлеры, электронные и машиностроительные приборы, а также транспортные средства.