Հրապարակվել է Հայաստանի վերաբերյալ զեկույցը
Եվրոպայի խորհրդի Խոշտանգումների և անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման եվրոպական կոմիտեն (ԽԿԿ) այսօր հրապարակել է 2008թ. մարտին Հայաստան կատարած իր հատուկ այցի վերաբերյալ զեկույցը` Հայաստանի Կառավարության պատասխանի հետ միասին:
ԽԿԿ-ի տվյալների համաձայն` երկու փաստաթղթերն էլ հրապարակվել են Հայաստանի իշխանությունների առաջարկությամբ։
Այցի հիմնական նպատակն է եղել ուսումնասիրել 2008թ. փետրվարի 19-ի նախագահական ընտրություններին հետևած իրադարձությունների հետ կապված ազատազրկված անձանց նկատմամբ վերաբերմունքը։ Ըստ զեկույցի, հետընտրական շրջանում` 2008թ. մարտի 1-ին տեղի է ունեցել ոստիկանական օպերացիա, որի նպատակն է եղել ցրել ընդդիմության հանրահավաքները Երևանում։ Տասնյակ մարդիկ ձերբակալվել են այդ օպերացիայի ընթացքում և դրանից հետո, «հարյուրավոր մարդիկ վիրավորվել, մի շարք անձինք մահացռլ»։
Պատվիրակությունը առանձին հարցազրույցներ է անցկացրել հետընտրական իրադարձություններին առնչվող մեղադրանքներով կալանքի տակ պահվող անձանց հիմնական մասի հետ։ Գործնականում բոլոր անձինք, ովքեր կալանավորվել էին 2008թ. մարտի 1-ին հայտարարել են, որ իրենց նկատմամբ ֆիզիկական վատ վերաբերմունք է ցուցաբերվել իրենց ձերբակալության պահին, նույնիսկ եթե իրենք ակնհայտ դիմադրություն չէին ցուցաբերում։ Պատվիրակությունը նաև մի քանի հայտարարություններ էր ստացել կապված ոստիկանական հարցաքննման ժամանակ վատ վերաբերմունքի ցուցաբերման հետ։
ԽԿԿ-ն հանձնարարականներ է մշակել, որ 2008թ. մարտի 1-ի իրադարձությունների հետաքննությունը իրականացվի արդյունավետ հետաքննության չափանիշների համապատասխան և որ այդ հետաքննության արդյունքներն օգտագործվեն որպես ուղենիշներ ոստիկանական ապագա օպերացիաների իրականացման համար՝ պլանավորման, վերապատրաստման և ամբոխի վերահսկման իրավիճակներում ոստիկանության մարտավարության առումով։
Նշենք, որ այցի վերաբերյալ զեկույցում նաև ամփոփված են այլ առաջարկություններ, որոնց նպատակն է պայքարել իրավապահ մարմինների պաշտոնյաների կողմից վատ վերաբերմունքի դեմ՝ այդ թվում ամրապնդելով վատ վերաբերմունքից պաշտպանող պաշտոնական ընթացակարգերը, որոնք ազատությունից զրկված անձանց են առաջարկվում ոստիկանության կողմից։

ЕКПП опубликовал доклад по Армении
Европейский Комитет по предупреждению пыток и бесчеловечного или унижающего достоинство обращения или наказания (ЕКПП) сегодня опубликовал доклад относительно специального визита в Армению в марте 2008 года, сопровождающийся ответом армянского правительства.
Согласно данным ЕКПП, оба документа были опубликованы по предложению властей Армении.
Основной целью визита было изучение ситуации в связи с последовавшими за президентскими выборами 19-го февраля 2008 года событиями и отношения к задержанным в результате этого лицам.
Согласно докладу, в поствыборный период, 1-го марта 2008 года, была проведена полицейская операция, цель которой – разгон митингов оппозиции в Ереване. Десятки людей были арестованы в ходе этой операции и после этого, «сотни людей получили ранения, и ряд лиц погибли».
Делегация провела отдельные беседы с основной частью лиц, которые содержатся под арестом по обвинениям в связи с поствыборнымии событиями. Практически все задержанные 1-го марта 2008 года заявили, что в их отношении было применено физическое насилие в момент ареста, даже если они не оказывали явного сопротивления. Делегация получила также несколько заявлений в связи с плохим обращением в ходе полицейских допросов.
ЕКПП разработал рекомендации, согласно которым расследование событий 1-го марта должно было быть осуществлено в соответствии со стандартами эффективного расследования, и их результаты использованы в качестве ориентира в ходе осуществления будущих полицейских операций, в контексте планирования, переподготовки и стратегии полиции в ситуации по контролю толпы.