Հայաստանում մեկնարկել են Ֆրանկոֆոնիայի օրերը
Այսօր Հայաստանում պաշտոնապես մեկնարկել են Ֆրանկոֆոնիայի օրերը, որը նախաձեռնել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը` ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 40-ամյակի կապակցությամբ: Ֆրանկոֆոնիայի օրերի մեկնարն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ազդարարեցին Ֆրանկոֆոնիայի հարցերով ՀՀ ԱԳ նախարարի խորհրդական Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը և Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Սերժ Սմեսովը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության ասոցիացված անդամ է դարձել 2008 թվականին:
Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը հայտնեց, որ Ֆրանկոֆոնիայի օրերի շրջանակներում ապրիլին Հայաստան կայցելի այդ միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Աբդու Դիուֆին:
Իր հերթին դեսպան Սմեսովը նշեց, որ մոտ մեկ ամիս շարունակ` ինչպես Հայաստանի մայրաքաղաքում, այնպես էլ տարբեր մարզերի քաղաքներում`Արմավիրում, Արթիկում, Գորիսում կկազմակերպվեն տասնյակ միջոցառումներ, որոնք կներկայացնեն Ֆրանսիայի, Բելգիայի, Կանադայի, Ռումինիայի, Շվեյցարիայի և ֆրանկոֆոն այլ երկրների մշակութային բազմազանությունը` երաժշտություն, գրականություն, գիտություն, կրթություն և այլ ասպարեզներ:
Կանցկացվեն մոտ 30-ից ավելի միջոցառումներ`ցուցահանդեսներ, սեմինարներ, պոեզիայի երեկոներ, գրական ընթերցումներ, ջազային համերգներ, թատերական ներկայացումներ, կինոդիտումներ, ինչպես նաև` հեքիաթասացության օրեր:
Դեսպանը հայտնեց, որ ֆրանկոֆոնիայի օրերի շրջանակներում ՀՀ ԿԳ նախարարությունը դպրոցներում կազմակերպելու է «Գնանք Ֆրանսիա» թեմայով շարադրության մրցույթ, որի հաղթողին հնարավորություն է տրվելու այցելել ֆրանսիա:
«Սույն թեմայով շարադրության մրցույթ կազմակերպվելու է աշխարհի մի շարք քաղաքներում, իսկ մրցույթի 200 հաղթող հանդիպելու են Ֆրանսիայում», - ասաց դեսպան Սմեսովը:

Francophonie days to kick off in Armenia
The Francophonie Days officially kick off in Armenia today. The event has been initiated by the Ministry of Foreign Affairs of Armenia on the occasion of the 40th anniversary of the International Organization of the Francophone. The launch of the Francophone Days was given by Christian Ter-Stepanyan ambassador and the adviser to the Foreign Minister of Armenia on Issues of Francophonie and French ambassador to Armenia Serzh Smesov.
Armenia has become a member of international organization of Francophonie since 2008. Christian Ter-Stepanyan told in the frameworks of the Francophonie the Secretary General of the International Organization of the Francophonie, Abdou Diouf will arrive in Armenia.
On his turn the ambassador Smesov mentioned that around one month both in Yerevan and other regions of Armenia, Armavir, Artik, Goris will be organized tens of events to present the cultural diversity of France, Belgium, Canada, Romania, Switzrland and other Francophone countries.
There will be held more than 30 events, exhibitions, seminars, poetry evenings, literary readings, jazz concerts, theatrical performances as well as days for fairytales.
The ambassador informed that in the frameworks of the Francophonie Days the RA Ministry of Education and Science will organize a composition-contest for the schoolchildren titled “Let’s go to France”, the winners of the contest will get the opportunity to visit France.
“In many cities of the world the same contest will be held and 200 winners of the contest will meet in France”, - the ambassador Smesov said.