Մոսկվայում կքննարկեն պաղեստինաիսրայելական հակամարտությունը
Մերձավոր Արևելքի հարցով միջազգային միջնորդները` Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը, ՄԱԿ, ԵՄ, այսօր Մոսկվայում կքննարկեն պաղեստինաիսրայելական հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման հնարավոր ուղիները:
«Քառյակի» աշխատանքներին ներկա կգտնվեն ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը, ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը, ԵՄ միջազգային հարցերով գլխավոր հանձնակատար Քեթրին Էշթոնը, «քառյակի» հատուկ ներկայացուցիչ Թոնի Բլերը, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքի հարցերով ԱՄՆ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Ջորջ Միտչելը:
Մինչ քննարկման մասնակիցները հույս ունեն, որ «քառյակին» կհաջողվի համոզել կողմերին նստել բանակցային սեղանի շուրջ, վերլուծաբանները և փորձագետները կարծում են, որ պաղեստինցիների և իսրայելցիների միջև անուղղակի բանակցությունները դժվար թե հնարավոր լինեն, իսկ «քառյակի» հիմնական խնդիրը պետք է կայանա եղած հակասությունները հարթելու մեջ:

Международные посредники обсудят палестино-израильский конфликт
Международные посредники по Ближнему Востоку (Россия, США, ООН, ЕС) обсудят в Москве ситуацию, сложившуюся вокруг палестино-израильского конфликта, а также возможные пути продвижения к миру в регионе, сообщает РИА Новости.
В работе квартета, который собрался в Москве по инициативе России, примут участие глава МИД РФ Сергей Лавров, госсекретарь США Хиллари Клинтон, генсек ООН Пан Ги Мун, верховный представитель ЕС по международным делам Кэтрин Эштон, спецпредставитель "квартета" Тони Блэр, а также спецпредставитель президента США по Ближнему Востоку Джордж Митчелл.
Пока участники "квартета" надеются, что им удастся посадить конфликтующие стороны за стол переговоров, эксперты настроены более скептично и считают, что в настоящее время прямые переговоры между палестинцами и израильтянами едва ли возможны, а основная задача "квартета" должна заключаться, скорее, в том, чтобы сгладить существующие в настоящее время противоречия.