«Երկարատև ճգնաժամը ունենում է ցավոտ հանգուցալուծում»
Այսօր Երևանում կայացավ «Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը, զարգացումները և հեռանկարը» թեմայով քննարկում, որին մասնակցում էին ԱԺ պատգամավոր, ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանը, ՍԴՀԿ անդամ, ԱԺ պատգամավոր Վարդան Խաչատրյանը, ԲՀԿ ներկայացուցիչ, ԱԺ տնտեսական մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վարդան Բոստանջյանը:
Վարդան Խաչատրյանն ընդգծեց, որ անձամբ իր համար բավականին լուրջ խնդիր է տնտեսական ճգնաժամային իրավիճակի կառավարելիության աստիճանը Հայաստանում և ներկայացրեց մի քանի հարցադրումներ` արդյոք մենք կառավարու՞մ ենք այս իրավիճակը, ինչպիսի՞ զարգացումներ, ինչպիսի՞ հեռանկարներ կարող ենք ունենալ ներկա դինամիկայի պայմաններում:
«Այն միտումները, որոնք գոյություն ունեն, առայժմ չեն խոսում այն մասին, որ ճգնաժամի հաղթահարումը կլինի հեշտ»,- հայտարարեց Վարդան Խաչատրյանը:
«Ասել, որ այս ամենը գտնվում է կիրարկման այն վեկտորի վրա, որը դուրս է բերելու ստեղծված ճգնաժամից, երևի թե կլիներ չափազանցություն»,- ընդգծեց բանախոսը:
Վ. Խաչատրյանը նաև նշեց, որ ճգնաժամը, եթե երկարատև է լինում, ունենում է «ցավոտ հանգուցալուծում»:
«Ճգնաժամը` որպես այդպիսին, իրավիճակի ձևակերպման առումով, ունի շատ լուրջ խնդիր»,- ասաց Վ. Խաչատրյանը և, ներկայացնելով ճգնաժամի յուրահատուկ գծերը, շեշտեց իրավիճակի աստիճանական մշուշապատումը և ինֆորմացիայի բացակայությունը:

При длительном кризисе наступает «болезненная развязка»
Сегодня в Ереване состоялось обсуждение на тему «Социально-экономическая ситуация в Армении: развития и перспективы». На обсуждении присутствовали представитель АРФ «Дашнакцутюн», депутат парламента Арцвик Минасян, член Социально-демократической партии «Гнчакян», депутат парламента Вардан Хачатрян, заместитель председателя постоянной комиссии парламента по экономическим вопросам Вардан Бостанджян.
Вардан Хачатрян отметил, что для него достаточно сложным является вопрос о степени управляемости кризисной ситуацией в экономике Армении. Депутат выдвинул ряд вопросов, в частности, управляется ли ситуация в Армении и какие развития и перспективы можно ожидать в условиях нынешней динамики.
«Наблюдаемые сегодня тенденции пока не говорят о том, что преодоление кризиса будет легким», - сказал В.Хачатрян. Представитель СДПГ отметил, что сегодня будет преувеличением заявлять, что все находится на том уровне, который позволит выйти из создавшегося кризиса. По словам В.Хачатряна, при длительном кризисе, наступает «болезненная развязка».
«Кризис, как таковой, в плане формирования ситуации, имеет очень серьезные проблемы», - подчеркнул В.Хачатрян. Депутат, обрисовав специфику проблемы, отметил завуалированность ситуации и отсутствие информации.