Մելիքյանը` Օսկանյանին. «Հաշտվեք Ձեր կարգավիճակի հետ»
«Հայաստանի իշխանությունները ավելի ամուր են կանգնած, քան երբևիցե եղել է», - այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Գագիկ Մելիքյանը` անդրադառնալով ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանի հայտարարությանը, թե երկրի արտաքին քաղաքականության ձախողումները Հայաստանում իշխանափոխություն են հասունացրել:
Ըստ բանախոսի, Հայաստանի իշխանությունների կողմից նախաձեռնվող արտաքին քաղաքականության և տնտեսական իրավիճակի վերաբերյալ որոշ քաղաքական ուժերի հոռետեսական տեսակետները ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանության N252 բանաձևի ընդունումից և Շվեդիայի կողմից Ցեղասպանության ճանաչումից հետո անհիմն դարձան:
«Նախագահ Սարգսյանի կողմից վարվող արտաքին նախաձեռնողական ակտիվ քաղաքականությունն արդեն ունենում է իր դրական հետևանքներն, ոչ միայն այն հարցով, որ միջազգային ասպարեզում Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացն ավելի է ակտիվացել, քան երբևիցե, այլև` Ղարաբաղի հարցի կարգավորման ակտիվ գործընթացի առումով»,- ասաց բանախոսը:
Ըստ Գ. Մելիքյանի, Վ. Օսկանյանի կողմից հնչեցված դիտողությունները, թե պետք է լուրջ փոփոխություններ իրականացվեն Ղարաբաղյան կարգավորման շրջանակներում, ևս հիմնազուրկ են:
«Մոռացե՞լ է արդյոք Վարդան Օսկանյանը, որ իր վարած արտաքին քաղաքականության հետևանքով էր, որ Ղարաբաղը դուրս մնաց քննարկումների բանակցային փուլից, թե նրա համար անընկալելի են արդեն երկու տարի հնչող` նախագահ Սարգսյանի հայտարարությունները, որ Ղարաբաղը պետք է մասնակցի բանակցությունների գործընթացին, որ այդ գործընթացում միջնորդ երկրների կողմից ընդունելի է դարձել Ղարաբաղի մասնակցության հասկացությունը: Չեն ընդունվու՞մ Վարդան Օսկանյանի կողմից այն մտքերը, որոնք հստակ արտահայտվել են նախագահի Լոնդոնյան ելույթում, որ Ղարաբաղը չի կարող լինել անկախ Ադրբեջանի կազմում: Արդյոք հստակ չէ՞ այն միտքը, որ Ղարաբաղը չի կարող լինել անկախ Ադրբեջանի կազմում նաև այն պատճառով, որ մենք ունենք Նախիջևանի օրինակը, Սումգայիթի և Բաքվի ջարդերը, Շահումյանի և Գետաշենի օրինակները»,- նշեց նա:
«Կարծում եմ, որ նախագահ Սարգսյանի հստակ հնչեցված այդ փաստերը հենց այն գործողությունների հետևանքով առաջացան, որոնց պատճառով բավականին երկար ժամանակ ձգձգվեց Ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորումը: Եվ այն, որ կարգավորումն արդեն մտել է լուծման ակտիվ գործընթացի մեջ,պետք է ընդունենք, որ դա բավականին հստակ և սկզբունքային է»,-նշեց պատգամավորը:
«Կարծում եմ, որ նեղ անձնական ցանկություններից ելնելով` կարիք չկա խնդիրներ բարձրացնել և ինտրիգների մեջ քաշել քաղաքական ուժերին: Ընդամենը կուզենայի ասել, պարոն Օսկանյան, ավելի լավ կլինի, որ հաշտվեք Ձեր կարգավիճակի հետ և հաճույք ստանաք դրանից»,- ասաց Գագիկ Մելիքյանը:
Բանախոսը նաև հիշեցրեց, որ հենց Վարդան Օսկանյանն էր, որ 2007 թվականին խոսել էր Կարսի պայմանագրի վերանայման և վավերացման մասին:

Меликян: Решение карабахского конфликта вступило в активную фазу
«Власти Армении сильны, как никогда прежде», - заявил сегодня в ходе пресс-конференции член парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Гагик Меликян, комментируя заявление бывшего главы МИД Армении Вардана Осканяна о том, что провалы во внешней политике страны привели к тому, что в Армении назрела необходимость в смене власти.
Согласно представителю РПА, пессимистические мнения некоторых политических сил относительно внешней политики руководства Армении и экономической ситуации в стране стали совершенно безосновательными после принятия Комиссией по внешним отношениям Палаты представителей Конгресса США резолюции 252 о Геноциде армян и признания Геноцида парламентом Швеции.
«Проводимая президентом Саргсяном инициативная внешняя политика уже дает свои позитивные результаты, не только в плане активизации признания Геноцида армян на международной арене, но и в плане активизации процесса урегулирования нагорно-карабахского конфликта», - сказал Г.Меликян.
По его мнению, озвученные В.Осканяном замечания о том, что в рамках урегулирования нагорно-карабахского конфликта необходимы серьезные изменения, также безосновательны.
«Возможно, Вардан Осканян забыл, что вследствие проводимой им политики Нагорный Карабах остался вне переговорного процесса? Или он не замечает, что уже два года Сержем Саргсяном озвучиваются заявления о том, что Нагорный Карабах должен стать участником переговорного процесса, что участие НК в этом процессе для стран-сопредседателей уже стало приемлемым», - сказал Г.Меликян.
«Разве Вардану Осканяну не ясна та мысль, которая была озвучена президентом в ходе выступления в Лондоне. Нагорно-Карабахская Республика не может находиться в составе независимого Азербайджана, поскольку у нас есть примеры Нахичевана, погромов в Сумгаите и Баку, Шаумяне и Геташене», - подчеркнул депутат.
Г.Меликян отметил, урегулирование конфликта вступило в активную фазу, и необходимо отметить это достаточно четко и принципиально.
«Я думаю, что исходя из узких личных желаний, не имеет смысла поднимать вопросы и вовлекать в интриги политические силы. Я всего лишь хотел бы сказать, господин Осканян, вы лучше смиритесь со своим статусом и попытайтесь получить удовольствие от этого», - отметил Г.Меликян.
Представитель РПА подчеркнул при этом, что именно Вардан Осканян в 2007 году говорил о пересмотре Карского договора и его ратификации.