Մելիքյան. ԼՂ կարգավորման հարցում ծագումը նշանակություն չունի
Այսօրվա ասուլիսի ժամանակ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Գագիկ Մելիքյանն անդրադարձավ ԼՂ խնդրով ԵԱՀԿ խոհրդարանական վեհաժողովի հատուկ ներկայացուցիչ Գորան Լենմարկերի այն հայտարարությանը, թե ԼՂՀ վերադարձը բանակցային գործընթաց հնարավոր չէ այն պատճառով, որ Հայաստանի նախկին և գործող նախագահները Ղարաբաղյան ծագում ունեն:
Հայտնելով, որ նա անձամբ գտնվել է այն դահլիճում, որտեղ արվել է այդ հայտարարությունը, պատգամավորը շեշտեց, որ հայկական կողմի համար անընդունելի է նման մոտեցումը:
«Ինչպե՞ս պատահեց, որ ղարաբաղյան ծագում ունեցող Հայաստանի մյուս նախագահը` ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, բարձրաձայն այսօր հնչեցնում է այն խնդիրը, որ Ղարաբաղն անպայման պետք է լինի բանակցային կողմ: Ծագումն այստեղ ոչ մի նշանակություն չուներ: Բանակցությունների վարման ընթացքը տարավ դրան, որ Ղարաբաղը դուրս մնաց այդ գործընթացից, և դրա մեղավորը ՀՀ ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանն է»,- ասաց բանախոսը:

Melikyan: the origin doesn’t matter in NKR regulation
Ttoday on the press conference, the ARP member Gagik Melikyan touched upon Goran Lennmarker’s, the OSCE Parliamentary Assembly special rapporteur on Nagorno Karabakh issue, statement which said that the NKR couldn't be back to the negotiation table because the former Armenian president was from Karabakh.
Reminding that he has been present in the hall where the statement was done the deputy stressed that such attitude is not acceptable for the Armenian side.
“Then how can, in that case, the third Armenian President whose origins are from Karabakh too, loudly speak about Karabakh being a negotiating side. The origin doesn’t matter. It was the former RA FM Vardan Oscanyan's fault that Karabakh was left out from the negotiation processes.”