Օբաման Իրանի ժողովրդին շնորհավորել է Նոր տարվա առթիվ
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման շնորհավորական ելույթով դիմել է իրանական ժողովրդին` արևային օրացույցով Նոր տարվա` Նովրուզի, նախաշեմին և խոստացել է ազատ մուտք ինտերնետ ու առավել սերտ հարաբերություններ երկու երկրների միջև: Այս մասին հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին` հղում անելով Ֆրանս Պրեսին:
Իր ուղերձում, որը հրապարակել է Սպիտակ տունը, Օբաման խոստացել է, որ ԱՄՆ-ը ջանքեր կգործադրի` ստեղծելու «իրանցիների համար ծրագրային ապահովման և ինտերնետ-տեխնոլոգիաների հասանելիություն, ինչը նրանց հնարավորություն կտա շփվել միմյանց և ողջ աշխարհի հետ` չվախենալով գրաքննությունից»:
Բացի այդ, ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է, որ Իրանի Իսլամական հանրապետության իշխանություններն ընտրել են ինքնամեկուսացման ուղի` չնայած Վաշինգտոնի անցած տարվա առաջարկին` հարաբերությունները սկսել նոր էջից:
Սակայն Օբաման ընդգծել է, որ Միացյալ նահանգների` Իրանի հետ բանակցությունների սեղանի շուրջ նստելու առաջարկը դեռ ուժի մեջ է, և կրկին մատնացույց է արել այն, որ Թեհրանը պետք է կատարի ատոմային ծրագրի վերաբերյալ միջազգային պահանջները:

Барак Обама поздравил народ Ирана с Новым годом
Президент США Барак Обама выступил с обращением к иранскому народу в преддверии Нового года по солнечному календарю - Ноуруза - и пообещал свободный доступ к интернету и более тесные отношения между двумя народами, сообщает РИА Новости со ссылкой на Франс Пресс.
В своем обращении, которое опубликовал Белый дом, Обама пообещал, что США будут прилагать усилия, "чтобы обеспечить иранцам доступ к программному обеспечению и интернет-технологиям, что даст им возможность общаться друг с другом и со всем миром, не опасаясь цензуры".
Кроме того, глава США заявил, что власти Исламской республики выбрали путь самоизоляции, несмотря на предложение Вашингтона в прошлом году начать отношения с нового листа. Однако Обама подчеркнул, что предложение Соединенных штатов сесть с Ираном за стол переговоров все еще в силе, и вновь указал на то, что Тегеран должен выполнять международные требования по ядерной программе.
"В течение прошлого года иранское правительство выбрало путь изоляции самого себя и заведомо неправильно смотрело в прошлое, нежели строить лучшее будущее", - цитирует агентство часть выступления Обамы.