Պուտինին ամաչացրած լրագրողը դատի է տվել Զադորնովին
Պրիմորիե երկրամասի թերթերից մեկի խմբագիր Մարիա Սոլովենկոն, ով 2007-ին մամուլի ասուլիսին ամաչացրել էր ՌԴ վարչապետ ՎլադիմիրՊուտինին, մեկ միլիոնանոց հայտ է ներկայացրել ռուսական Առաջին ալիքի և երգիծաբան Միխայիլ Զադորնովի դեմ` պատվի և արժանապատվության նսեմացման մեղադրանքով:
Լենտա ռու-ն գրում է, որ հայցի պատճառ է դարձել մարտի 14-ին Առաջին ալիքի ուղիղ եթերում Զադորնովի ելույթը: Երգիծաբանը, պատմելով Վլադիվոստոկ կատարած իր այցի տպավորություններից, ասել է, որ քաղաքի բնակչուհիները աշխատանքի գնալուց հագնվում են ինչպես մարմնավաճառներ:
Լրագրողի խոսքով, եթե դատարանն իր հայցը բավարարի, նա պատրաստ է Զադորնովի համար շուրջերկրյա ճանապարհորդության ուղեգիր գնել և գտնել նրան կյանքի ընկերուհի, որպեսզի Զադորնովը հնարավորինս երկար ժամանակ չհայտնվի Պրիմորիեի մայրաքաղաքում` կանանց հանդեպ իր վիրավորանքներով:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ դեռևս 2007-ին Մարիա Սոլովենկոն դարձել էր ռուսական ԶԼՄ-ների ուշադրության առարկան, երբ Վլադիմիր Պուտինի մամուլի ասուլիսին վերջինիս «անկրկնելի» էր անվանել: Պուտինի` «Դուք ինձ ամաչացնում եք» արձագանքին նա պատասխանել էր, որ իրեն հաճելի է, և որ «կինը պետք է ամաչացնի տղամարդուն»:

Редактор приморской газеты подала миллионный иск против Задорнова
Редактор приморской газеты «Народное вече» Мария Соловьенко, в 2007 году смутившая Владимира Путина на пресс-конференции, подала против Первого канала и Михаила Задорнова миллионный иск об оскорблении чести и достоинства, сообщает Лента.ру со ссылкой на агентство «Ежедневные новости Владивостока».
Поводом к иску стало выступление Задорнова в прямом эфире телеканала 14 марта. Рассказывая о своих впечатлениях от пребывания во Владивостоке, сатирик сказал, что жительницы города одеваются на работу, как проститутки.
По заявлению журналистки, в случае, если суд примет ее сторону, она готова купить Задорнову билеты в кругосветный круиз и найти ему спутницу жизни, чтобы он как можно дольше не появлялся в столице Приморья с оскорблениями в адрес женщин.
1 февраля 2007 года Мария Соловьенко уже привлекала внимание российских СМИ тем, что во время пресс-конференции Владимира Путина назвала его «несравненным». В ответ на реплику Путина «Вы меня смущаете», Соловьенко заявила, что ей очень приятно и что «женщина должна смущать мужчину».