Հայ-թուրքական արձանագրությունները երկու բանի մասին են խոսոմ
Հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ թուրք հարևաններն աընդհատ նոր ասելիքի տեղիք են տալիս: Այսօր ասուլիսում հայտարարեց ԱԺ կրթության և գիտության, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը:
Նա նշեց, որ հայ-թուրքական արձանագրությունները երկու բանի մասին են խոսոմ` երկու երկրների միջև դիտավանագիտական հարաբերությունների հաստատում և թուրքերի կողմից սահմանի բացում:
Ա.Դավթյանը վստահ է, որ 21-րդ դարում քաղաքակիրթ աշխարհի համար հարիր չեն փակ սահմանն ու նման հարաբերությունները:
«Թուրք բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից արձանագրությունների վերաբերյալ որոշ խոստովանություններ են եղել: Օրինակ` Դավութողլուն. «Ռադիկալ»-ին տված հարցազրույցում վերջինս խոստովանել էր, որ հայ-թուրքական հարաբերություններում նախապայմաններ չկան: Նա ուղղակի շեշտադրեց, որ եթե իրենք հստակ սահմանեին սահմանների ճանաչման հետ կապված խնդիրն ու ղարաբաղյան խնդրի հետ կապակցեին, ապա հայերը կարող էին Հայոց ցեղասպանության հետ կապված որոշակի առաջարկություններ մտցնել»,- նկատեց Դավթյանը:
Ադրբեջանի կողմից հնչած ռազմատենչ հայտարարությունները, ըստ Դավթյանի, տեղին չեն, քանի որ Հայաստանը և Ղարաբաղն ընդունել են Մադրիդյան սկզբունքները, իսկ այդտեղ պատգամավորի ներկայացմամբ, որպես հակամարտության կարևորագույն հենք նշվում են 3 կարևոր, հիմնարար ուղղությունները` ուժի չկիրառումը, տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնորոշման իրավունքը:
Հայ-թուրքական հարաբերությունները, Արտակ Դավթյանի գնահատմամբ, «ջղաձիք» մոտեցումներ են առաջացրել Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականության ու Ղարաբաղի հետ կապված դիրքորոշումներում. «Մեկ բան է, երբ Ադրբեջանը բանակցությունների գործընթացում իր թիկունքում զգում է Թուրքիայի առկայությունը, և մեկ այլ բան է, երբ չի չի զգում դա»:

А.Давтян: Турция все время дает повод для новых заявлений
Относительно нормализации армяно-турецких отношений соседняя Турция все время дает повод для новых комментариев. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами председатель постоянной парламентской комиссии по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта, член фракции Республиканской партии Армении (РПА) Артак Давтян.
Он отметил, что в армяно-турецких протоколах говорится лишь об установлении дипломатических отношений между двумя странами и открытии границ Турцией. А. Давтян выразил уверенность, что иметь закрытые границы и подобные отношения в 21-ом веке – недостойно для цивилизованного мира.
«Высокопоставленными должностными лицами Турции были сделаны некоторые заявления в связи с протоколами. Например, в интервью газете «Радикал» А.Давудоглу признался, что в армяно-турецких отношениях не существует предварительных условий. Министр ИД Турции просто подчеркнул, что если бы они четко сформулировали вопрос в связи с признанием границ и увязали бы армяно-турецкие отношения с урегулированием карабахского конфликта, армяне могли бы внести в протоколы определенные предложения по признанию Геноцида армян», - сказал А.Давтян.
Что касается озвучиваемых Азербайджаном воинственных заявлений, то, по мнению А.Давтяна, они совершенно не к месту, поскольку Армения и Нагорно-Карабахская Республика работают над Мадридскими принципами, а в них, по представлению депутата, отмечены 3 важных, основополагающих положения – неприменение силы, право нации на самоопределение и территориальная целостность.
Армяно-турецкие отношения, по оценке А.Давтяна, привели к «истеричным» подходам Азербайджана во внешней политике и его позиции в связи с урегулированием вопроса Нагорного Карабаха. «Одно дело, когда Азербайджан в переговорном процессе чувствует за спиной присутствие Турции, и совершенно другое, когда этого нет», - отметил А.Давтян.