«Սրտի հիվանդությունները, հիմնականում, միջին և բարձր տարիքի են»
«Սրտի իշեմիկ հիվանդությունը ավելի շատ արտահայտվում է տղամարդկանց մոտ, կանանց հորմոնալ ստատուսը երիտասարդ տարիքում պաշտպանում է նրանց այդ հիվանդությունից»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց սրտաբան, վիրաբույժ Վիլեն Մանուկյանը և հավելեց, որ կանայք տղամարդկանց հետ հավասարվում են մենոպաուզայից հետո` մոտավորապես 60 տարեկանում. այդ ժամանակ տղամարդկանց և կանանց մոտ հիվանդությունը հավասարվում է:
«Ամենամահաբեր» սրտի իշեմիկ հիվանդությունը համարվում է 35-ից բարձր տարիքում հանդիպողը, սակայն, ըստ բանախոսի տվյալների, այդ հիվանդությունը տարիք չի հարցնում:
Ինչ վերաբերում է սրտի տարբեր հիվանդությունների տարիքային խմբերին, ապա սրտաբանի հավաստմամբ, սրտի տարբեր հիվանդությունների գծով տարբեր տարիքային խմբեր են ընդգրկված լինում` բնածին արատներով հիվանդացությունը և բուժումը իրականացվում է մանկահասակ տարքիում, իսկ ձեռքբերովի սրտային արատների տեսակներ կան` ռևմատիկ, փականային արատներ, անևրիզմատիկ հիվանդություններ, որոնք արտահայտվում են մոտավորապես 35-40 տարեկանից բարձր:
«Սրտի հիվանդությունները, հիմնականում, միջին և բարձր տարիքի հիվանդություններ են: Երիտասարդ խմբի մոտ, երբ հիվանդությունը ի հայտ է գալիս միանգամից, որպես օրենք, մահացության տոկոսը «գիգանտ» տոկոս է»,- նշեց նա:
Սրտաբանը նաև հավաստեց, որ սրտային հիվանդությունների ախտորոշման կարողությունները Երևանի կլինիկաներում աճել են, սակայն խոսքը չի վերաբերում շրջանների և հեռավոր գյուղերի բնակիչներին:

Ишемическая болезнь сердца больше наблюдается у мужчин
«Ишемическая болезнь сердца больше наблюдается у мужчин, поскольку гормональный статус женщин в молодом возрасте защищает их от этого заболевания», - заявил сегодня в ходе встречи с журналистами хирург-кардиолог Вилен Манукян. При этом он отметил, что обычно к 60-ти годам статистика заболевания у женщин подходит к уровню заболеваемости мужчин.
Самым опасным считается ишемическое заболевание в возрасте 35 лет, однако согласно кардиологу, в целом, это заболевание не зависит от возраста. Что касается возрастных групп по различным сердечно-сосудистым заболеваниям, то В.Манукян заверил, что согласно статистике, охватываются различные возрастные группы. Выявление и лечение врожденных пороков сердца осуществляется в детском возрасте, а приобретенные пороки сердца имеют разновидности – ревматический, порок клапана, аневризмы, которые проявляются примерно после 35-40 лет.
«Заболевания сердца в основном являются болезнями среднего и старшего возраста. В молодой возрастной группе, когда болезнь проявляется внезапно, как правило, процент смертности – «гигантский», - отметил кардиолог.
В.Манукян также заверил, что в клиниках Еревана возросли возможности и потенциал по диагностике заболеваний сердца, однако этого нельзя сказать об областях и дальних регионах Армении.