307 մլն խմ ջրից` 250 մլն-ը կորուստներ են
2009 թ-ին «Երևան Ջուր» ՓԲԸ-ի ջրի կորուստները կազմել են շուրջ 250 մլն խմ: Այս մասին այսօր Ջրի համաշխարհային օրվա կապակցությամբ հրավիրված ասուլիսում հայտարարեց ընկերության գլխավոր տնօրեն Պասկալ Ռուայեն: Նույն տարում ընկերությունն, ընդհանուր առմամբ, արտադրել է շուրջ 307 մլն խմ ջուր, որից 55 մլն-ը մատակարարվել է, իսկ 2 մլն ջուր էլ հաշվվում է ցայտաղբյուրների ծախսը:
Ջրի այս ահռելի կորուստները նվազեցնելու համար ընկերությունը նախատեսում է ցանցի նորացման ծրագրեր իրականացնել, որոնց համար գումարներ է հատկացնում Համաշխարհային բանկը` 19 մլն դոլարի չափով, և ՀՀ կառավարությանը Ֆրանսիական կառավարության կողմից հատկացված վարկից` 26 մլն եվրո:
«Այս տարի նախատեսում ենք խնայել մինչև 20 մլն խմ ջուր»,- ասաց Պ. Ռուայեն:
Ներկայումս ջրամատակարարման միջին տևողությունը կազմում է օրական միջինը 20 ժամ կամ 90 %, թեև ինչպես ընդունեց Պ. Ռուայեն, կան գոտիներ, որտեղ ջրամատակարարումը կազմում է ընդամենը 4-5 ժամ. «Աշխատանքներ ենք կատարում, ՀԾԿՀ-ի խնդրանքով շուտով ջրամատակարարումը կհասցնենք 8 ժամի»:

Потери компании «Ереван Джур» составили 250 млн. куб м
Потери компании «Ереван Джур» в 2009 году составили 250 млн. куб м., заявил сегодня журналистам гендиректор компании Паскаль Руайе. По его словам, за отчетный период компания произвела 307 млн. куб м воды.
Для снижения объема потерь компания намерена осуществить модернизацию системы водоснабжения. На эти цели ВБ предоставит $19 млн., 26 млн. евро предоставит правительство Армении из кредита, предоставленного правительством Франции.
«В этом году мы предполагаем сэкономить до 20 млн. куб м воды», - сказал П.Руайе.
В настоящее время средняя длительность подачи воды составляет 20 часов или 90%. Есть зоны, где водоснабжение осуществляется в течение 4-5 часов. Гендиректор компании заверил, что проводятся работы, в результате которых вода в эти зоны будет поступать в течение 8 часов.