ՀՀ բուհերին Լեռնային Ղարաբաղի մասին գիրք է տրամադրվել
Այսօր՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության օրվա առթիվ, ՀՀ Կրթության և գիտության նախարարության միջոցով Հանրապետության բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների մասնագիտական ֆակուլտետների, ինչպես նաև մայրաքաղաքի ու մարզերի ավագ դպրոցների գրադարաններին է տրամադրվել ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի նախաձեռնությամբ հրատարակված «Լեռնային Ղարաբաղ. Ինչպես է դա եղել…» հանրային լայն լսարանի համար նախատեսված գիրքը:
Գիրքն ինչպես ներկայացնում և վերլուծում է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի պատմական, քաղաքական, էթնիկ-մշակութային ասպեկտները, այնպես էլ դիտարկում հիմնահարցի իրական պատմությունը, ռազմական գործողությունների առանձին դրվագներ: Այն չի սահմանափակվում միայն ղարաբաղյան հիմնահարցի վաղ պատմական փաստերի արձանագրմամբ. այնտեղ հանգամանալից ներկայացվում է ողջ ճշմարտությունը սումգայիթյան ողբերգության, դրա կազմակերպիչների, Բաքվում բնակվող հայկական համայնքի ոչնչացման գործողությունների, Ջուղայի մշակութային ոճրագործության, ադրբեջանցիների կողմից իրագործած Մարաղայի ցեղասպանության, ինչպես նաև Խոջալուի(ներկայումս Իվանյան) և Աղդամի դեպքերի վերաբերյալ: Մասնավորապես հղում կատարելով հենց ադրբեջանական աղբյուրներին (նախկին նախագահ Ա.Մութալիբովի հարցազրույցը «Նեզավիսեմայա գազետա» թերթին, ադրբեջանցի լրագրող Չ.Մուստաֆաևի նկարհանումներն ու դիտարկումները)` գրքում ներկայացվում է, թե ինչպես սեփական ազգակիցներին՝ մեսխեթցի թուրքերին Աղդամի մատույցներում սպանդի ենթարկելով` ադրբեջանական ղեկավարությունը փորձում է միջազգային հանրության աչքերում ներկայանալ որպես տուժող կողմ:
Գրքում ներկայացված բոլոր դիտարկումները հիմնավորվում են փաստական նյութերի, սկզբնաղբյուրների, նկարների և իրավական ակտերի, պայմանագրերի բնօրինակների պատճեններով:

"Nagorno-Karabakh. How it was ...” New book for wider audience
On September 2, on occasion of the Nagorno Karabakh's Independence Day examples of the book "Nagorno-Karabakh. How it was ...”, published by the initiation of the President’s Public Relations and Information Center and prepared for a wide public audience, was provided to the professional departments of higher educational institutions as well as to high school libraries of the capital city and the regions of the Armenian Republic, through the RA Ministry of Education and Science.
Book presents and analyzes historical, political, ethnic and cultural aspects of the Nagorno Karabakh issue, as well as monitors the real history of the conflict and separate episodes of military operations. The book is not framed within the scopes of recording early historical facts concerning the Nagorno Karabakh conflict: the whole truth about Sumgait tragedy is presented there in details, about its organizers, destruction operations of the Armenian community living in Baku, Jugha’s cultural crime, Genocide of Maragha perpetrated by the Azerbaijani, as well as Khojaly (currently Ivanyan) and Aghdam cases. Making particular reference to the Azerbaijani sources (ex-president A. Mutalibov’s interview to “Nezavisemaya Gazeta” newspaper, Azerbaijani journalist Ch.
Mustafaev’s observations and filming), the book presents, how the Azerbaijani leadership tries to present itself to the international community as a suffered party by slaughtering its own citizens, the Turks of Mskhet on the approaches of Aghdam.
All the observations in the book are based on actual materials, primary sources, photos and regulations, copies of original contracts.