Ադրբեջանի «Տեխնիկբանկը» ավանդատուներից 11 մլն դոլար է գողացել
Բաքվում «Տեխնիկբանկ»-ի առաջ 25 քաղաքացի բողոքի ակցիա է իրականացրել: Ակցիայի մասնակիցները «Pia.az»-ին հայտնել են, որ բանկը կողոպտել է իրենց: Նրանց խոսքերով, տարբեր ժամանակներում «Տեխնիկբանկ»-ի Բաքվի մասնաճյուղն իրենց հետ ավանդներ ներդնելու պայմանագրեր է կնքել, սակայն այժմ հրաժարվում է վերադարձնել այդ ավանդները: Ավանդատուներին հայտնի է դարձել, որ Բանկի Բաքվի մասնաճյուղի տնօրեն Զալ Յուսիֆովը յուրացրել է քաղաքացիների 11 մլն մանաթի ավանդները:
Ադրբեջանի ազգային անվտանգության նախարարության կողմից անցկացված ուսումնասիրությունների արդյունքում Զ.Յուսիֆովը ձերբակալվել է: Խաբված ավանդատուների մի մասը դիմել է Բաքվի Յասամալի շրջանի, մյուս մասն էլ` Նարիմանովի շրջանի դատարաններ` պահանջելով հետ վերադարձնել իրենց փողերը: Դատարանների մեծամասնությունը ավարտել է դատաքննությունը և բավարարել է ավանդատուների հայցը: Սակայն «Տեխնիկբանկ»-ի ղեկավարությունը բողոքարկել է դատարանների որոշումները:
Բաքվի վճռաբեկ դատարանն էլ, տարբեր պատճառներ բերելով, երկարաձգում է գործի քննությունը: Բանկի ղեկավարությունը հրաժարվում է վերադարձնել ավանդատուների փողերը: «Մեզ ասացին, որ սա Ադրբեջանն է, և որ այստեղ ամեն ինչ վաճառվում է: Նրանք կաշառել են որոշ քննիչների ու դատավորների և չեն ցանկանում վերադարձնել մեր փողերը: Ավելին, մեզ շանտաժի են ենթարկում, թե որտեղից ենք ձեռք բերել այդ փողերը: Անգամ ապարդյուն ստուգումներ են անցկացրել»,- ասել են խաբված ավանդատուները` հավելելով, որ իրենք պատրաստվում են դիմել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:

Азербайджанский «Техникбанк» украл у вкладчиков 14 млн. долларов
25 обманутых вкладчиков азербайджанского «Техникбанк»-а начали акцию протеста в Баку. Сайту «pia.az» стало известно, что данный банк ограбил своих клиентов. По словам вкладчиков, в разное время Бакинское отделение «Техникбанк»-а заключило с ними договора по вкладам, однако сейчас отказывается возвращать деньги. Пострадавшим гражданам стало известно, что глава Бакинского отделения банка Зал Юсифов присвоил 11 миллионов матанов (примерно 14 миллионов долларов). В результате расследования Министерства национальной безопасности Азербайджана Юсифов был арестован.
Часть обманутых вкладчиков обратилась в районный суд Ясамальского района Азербайджана, а другая часть в суд Наримановского района с требованием вернуть им деньги. Большая часть исков уже удовлетворена.
Однако руководство «Техникбанк»-а подало апелляцию и оспорило решение районных судов, а Кассационный суд Баку под различными предлогами, затягивает рассмотрение данного дела. Руководство банка отказывается возвращать вкладчикам деньги.
«Нам сказали, что это Азербайджан и здесь все продается. Они дали взятки некоторым следователям и судьям и не собираются возвращать наши деньги. Более того, нас шантажируют тем, откуда у нас такие суммы. Даже проводили безуспешные проверки»,- рассказали пострадавшие вкладчики, добавив, что собираются жаловаться в Европейский суд по правам человека.