Թուրք փորձագետն առաջարկում է հայերին «սիմվոլիկ զիջման» գնալ
«Ղարաբաղյան հիմնախնդրում ստատուս-քվոյի պահպանումը վնասաբեր է և’ Հայաստանի, և’ տարածաշրջանի երկրների համար»,- այսօր Երևանում հայտարարեց Ստամբուլի Բողազիլի համալսարանի արտաքին քաղաքականության փորձագետ Բեհլուլ Օզքանը:
Նշելով, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը մեծապես կախված է Ղարաբաղյան հիմնահարցի հանգուցալուծումից, բանախոսը հայտարարեց, թե հայկական կողմը կարող է գնալ «սիմվոլիկ զիջման»` «Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ որոշ տարածքներից իր զորքերը դուրս բերելով»:
Խոսելով պատերազմի հնարավոր վերսկսման մասին, Բ.Օզքանն ասաց, որ ղարաբաղա-ադրբեջանական պատերազմ չի լինիի: «Դրա համար մի շարք պատճառներ կան, հենց միայն այն, որ Ադրբեջանը նավթամուղներ ու գազամուղներ ունի ու դրանցով միացված է աշխարհին: Ադրբեջանին ձեռնտու չէ պատերազմը: Ադրբեջանական իշխանությունները հաստատ չեն ցանկանա պատերազմի պատճառով վտանգի ենթարկել արտաքին աշխարհի հետ իրենց կապող նավթուղիներն ու գազուղիները»,- ասաց նա:
Ի պատասխան Aysor-ի թղթակցի այն հարցին, թե ինչպե՞ս նա կմեկնաբանի Թուրքիայի նախագահ Աբդուլահ Գյուլի` վերջերս Ադրբեջան կատարած այցը և այդ ընթացքում կնքված թուրք-ադրբեջանական ռազմաքաղաքական դաշինքը,
Բեհլուլ Օզքանը հայտարարեց, թե այցը և համաձայնագրի ստորագրումը բխում են երկու պետությունների երկկողմ շահերից` նշելով, որ թուրք զինվորականները տարիներ շարունակ օգնում են իրենց ադրբեջանցի գործընկերներին: Թուրք քաղաքագետի կարծիքով, փաստաթուղթը չի փոխի տարածաշրջանում հավասարակշռությունը և միտված չէ որևէ երկրի դեմ:

Турецкий эксперт предлагает пойти на «символическую уступку»
«Сохранение статус-кво в карабахском конфликте наносит ущерб и Армении, и другим странам региона», - заявил сегодня в Ереване представитель стамбульского Университета Богазич, эксперт по внешней политике, политолог Беглул Озкан.
Отметив, что нормализация армяно-турецких отношений главным образом зависит от урегулирования карабахского конфликта, эксперт сказал, что армянская сторона может пойти на «символическую уступку» и «вывести с некоторых прилегающих к Нагорному Карабаху территорий свои войска».
Обратившись в вопросу возможного возобновления военных действий в зоне конфликта, Беглул Озкан отметил, что карабахско-азербайджанская война маловероятна. «На это есть ряд причин: достаточно того, что через Азербайджан проходят нефтепроводы и газопроводы, которые связывают его с внешним миром. Война не выгодна Азербайджану. Власти Азербайджана не пожелают из-за войны поставить их под угрозу», - сказал эксперт.
В ответ на вопрос корреспондента Aysor, прокомментировать недавний визит президента Турции Абдулла Гюля в Азербайджан и заключенный в ходе визита военно-политический договор, Беглул Озкан отметил, что визит и подписание договора вытекают из интересов двух стран. По его словам, турецкие военные уже на протяжении долгих лет помогают азербайджанским коллегам. Беглул Озкан выразил мнение, что новый договор не меняет баланс в регионе и не направлен против какой-либо страны.