Գ. Այվազյանը` Ադրբեջանի նախագահի թեկնածու՞
«ՄԱԿ-ում կարծում են, որ լավագույն տարբերակը փախստականներին իրենց նախկին բնավայրեր վերադարձնելն է: Ես կոչ եմ անում շահումյանցիներին, գետաշենցիներին, կիրովաբադցիներին և բաքվեցիներին, ովքեր ցանկություն ունեն վերադառնալ Ադրբեջանի կողմից օկուպացված իրենց հարազատ բնակավայրերը, դիմել Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակ»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց «Ադրբեջանահայերի ասամբլեա» հասարակական կազմակերպության նախագահ Գրեգորի Այվազյանն ու հավելեց, որ ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով հայաստանյան գրասենյակը ճանաչել է հայ փախստականների վերադառնալու իրավունքը:
Գ. Այվազյանը հայտնեց, որ դիմել է ՄԱԿ-ի փախստականների գծով հայաստանյան գրասենյակ և Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներ` խնդրելով կազմակերպել հայ փախստականների վերադարձը Ադրբեջանի կողմից օկուպացված տարածքներ: Ըստ նրա` Ադրբեջանի ղեկավարության տակ գտնվող իրենց բնակավայրեր շատ հայազգի փախստականներ են ցանկանում վերադառնալ:
Ավելին` Գ. Այվազյանը նշեց, որ եթե վերադառնալու մասին իր պահանջն ու կամքը կատարի Ադրբեջանի ղեկավարությունը, ապա վերադառնալով Ադրբեջան` նա կհասցնի նույնիսկ իր թեկնածությունն առաջադրել նախագահական ընտրություններում:
«Եթե Ադրբեջանը մերժի մեր պահանջը, ապա ստիպված կլինի փոխհատուցել մեր կրած նյութական ու բարոյական վնասները»,- ընդգծեց Գ. Այվազյանը` հստակեցնելով, որ այն կկազմի շուրջ 100 մլրդ դոլար, որը «ստիպված կլինեն մարել Ալիևի թոռները»:

Григорий Айвазян готов стать кандидатом в президенты Азербайджана
«В ООН полагают, что лучший вариант – возвращение беженцев в места прежнего проживания. Я призываю шаумянцев, геташенцев, кировабадцев и бакинцев, которые желают вернуться в родные места, оккупированные Азербайджаном, обратиться в офис ООН в Армении», - заявил сегодня в ходе встречи с журналистами председатель Ассамблеи армян Азербайджана Григорий Айвазян.
Эксперт отметил, что в течение 20 лет ереванский офис ОБСЕ признал право армянских беженцев на возвращение.
Г.Айвазян сообщил, что обратился в ереванский офис ООН по вопросам беженцев и страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ с просьбой организовать возвращение армянских беженцев в оккупированные Азербайджаном территории. По его словам, многие армянские беженцы хотят вернуться в родные места проживания, которые сегодня под контролем Азербайджана.
Более того, председатель Ассамблеи армян Азербайджана отметил, что если руководство Азербайджана выполнит его требования и желание о возвращении, то он успеет даже выдвинуть свою кандидатуру на президентских выборах.
«Если Азербайджан отклонит наше требование, то будет вынужден компенсировать нам материальный и моральный ущерб», - подчеркнул Г.Айвазян. Председатель Ассамблеи армян Азербайджана уточнил, что сумма ущерба составляет $100 миллиардов и ее «вынуждены будут погашать даже внуки Алиева».