«Սեպտեմբերի 2-ի որոշումը ֆունդամենտալ նշանակություն ուներ»
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Սահմանադրական դատարանի անդամ Կիմ Բալայանը, խոսելով 19 տարի առաջ ԼՂՀ-ն որպես անկախ պետություն հռչակելու որոշման մասին, նշեց, որ 1991 թ.-ին բավականին խառը ժամանակներ էին և ԽՍՀՄ-ը իր ողջ զինանոցը` նաև պաշտպանության բանակը, օգտագործում էր Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կամքի ազատ արտահայտումը ճնշելու համար:
«1991 թ.-ի սեպտեմբերի 2-ի որոշումը շատ ճիշտ և ժամանակին ընդունված որոշում էր»,- շեշտեց Կ. Բալայանը և հավելեց. «Սա այն հիմքն էր, որի վրա հետագայում հնարավոր եղավ զարգացնել Արցախի պետականությունը»:
Բանախոսն ընդգծեց, որ այսօր Արցախում իշխանությունները ընտրվում են ժողովրդի ազատ կամքի արտահայտման հիման վրա` առանց ճնշման և կեղծիքի:
«Ժողովրդավարությունը ոչ մի երկրում այդքան զարգացում չի ապրել, որքան Արցախի Հանրապետությունում»,- ընդգծեց Կիմ Բալայանը և հավելեց, որ Արցախում բացառված է ընտրությունների ժամանակ թեկուզ մեկ բյուլետենի կեղծիքը:
«Չի կարելի որևիցե պարագայում ժողովրդավար երկիրը մտցվի ոչ ժողովրդավարական երկրի կազմի մեջ»,- նշեց Կիմ Բալայանը` փաստելով, որ նաև իրավական տեսակետից սեպտեմբերի 2-ի ԼՂՀ-ի որոշումը «ֆունդամենտալ նշանակություն ուներ»:

«Решение о независимости НКР имело фундаментальное значениe»
Сегодня в ходе встречи с журналистами член Конституционного суда Армении Ким Балаян, обратившись к принятому 19 лет назад решению о провозглашении Нагорно-Карабахской Республики независимой, отметил, что в 1991 год был довольно смутным и СССР использовал тогда весь свой арсенал, как и армию, для подавления свободного волеизъявления народа Нагорного Карабаха.
«Принятое 2-го сентября 1991 года решение было своевременным и правильным», - заявил К.Балаян. Он отметил, что это решение заложило фундамент для дальнейшего развития государственности Арцаха.
К.Балаян подчеркнул, что сегодня в Нагорно-Карабахской Республике власти избираются на основе свободного волеизъявления народа, без давления и фальсификаций. «Демократия ни в одной стране не прошла такого развитие, как в Арцахе», - подчеркнул Ким Балаян.
«Демократическая страна не может быть включена в состав недемократической ни при каких обстоятельствах», - сказал Ким Балаян. Он констатировал, что принятое 2-го сентября решение НКР имело «фундаментальное значение» также с правовой точки зрения.