«19 տարին` քաղաքական առումով, բավականին լուրջ ժամանակ է»
«Պատմության մեջ շատ հաճախ է լինում, որ որոշ քաղաքական որոշումներ կամ մոտեցումներ իրենց նշանակությունը կամ հաջողությունը ցույց են տալիս երկարաժամկետ պատմական ընթացքում»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Կովկասի ինստիտուտի փոխտնօրեն Սերգեյ Մինասյանը:
Հիշեցնելով, թե ինչպեսին էր իրավիճակը 1991 թ.-ի օգոստոսի վերջին-սեպտեմբերի սկզբին, բանախոսը շեշտեց, որ դա «նպաստավոր շրջաններից մեկն էր», երբ ԼՂՀ-ն հռչակեց իր անկախությունը:
«Ի տարբերություն և’ հետխորհրդային, և’ նմանատիպ դեֆակտո կամ կիսաճանաչված երկրների` ստեղծվեց բավականին լուրջ իրավական դաշտ, ինչպիսին չունի որևէ այլ երկիր»,- նշեց Ս. Մինասյանը:
«Պատմական առումով 19 տարին այնքան էլ մեծ թիվ չէ, բայց քաղաքական առումով` բավականին լուրջ ժամանակ է»,- շեշտեց Սերգեյ Մինասյանը և հավելեց, որ դա գլխավոր գործոնն է, որը խոսում է հայկական կողմերի օգտին:
Ըստ նրա` այն քաղաքական նպատակը, որ 80-ական թվականների վերջում հայ ժողովուրդը դրել էր իր առջև, բավականին առումներով հաջողվել է և հնարավորություն է տալիս հայկական կողմերին նաև ապագայում նպաստավոր զարգացումներ սպասել Լեռնային Ղարաբաղի հարցում:

Минасян: 19 лет в политическом смысле – довольно серьезный период
Значение некоторых политических решений или подходов часто можно оценить лишь по прошествии длительного исторического периода, заявил сегодня журналистам заместитель директора Института Кавказа, политолог Сергей Минасян.
Напомнив о царящей в конце августа и начале сентября 1991 года ситуации, политолог подчеркнул, что это был один из «благоприятных периодов», когда НКР провозгласил свою независимость. «В отличие и от постсоветских, и от аналогичных де-факто или полупризнанных республик, правовое поле в данном случае было довольно серьезным», - отметил С.Минасян.
«В историческом плане 19 лет не такой большой срок, однако в политическом смысле 19 лет – это довольно серьезный период», - подчеркнул Сергей Минасян. По мнению политолога, существование и развитие НКР в течение этого времени в условиях ни мира, ни войны и гонки вооружений является большим достижением.
«Это главный фактор, говорящий в пользу армянских сторон», - отметил политолог.
По его словам, та политическая цель, которую армянский народ поставил перед собой в 80-х годах, по большей части осуществлена, и это дает возможность армянским сторонам ожидать благоприятных развитий в вопросе Нагорного Карабаха и в будущем.