Գյուլը կգլխավորի ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի գագաթնաժողովը
Սեպտեմբերի 23-ին Թուրքիայի նախագահի գլխավորությամբ Նյու-Յորքում տեղի կունենա ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի գագաթնաժողովը, որի ժամանակ կքննարկվեն խաղաղության և միջազգային անվտանգության մի շարք հարցեր, իսկ սեպտեմբերի 27-ին Խորհրդի անդամները կհավաքվեն ահաբեկչության դեմ պայքարի միջոցների քննարկման համար: Այդ մասին, ըստ ՄԱԿ Տեղեկատվական կենտրոնի, հայտարարել է ՄԱԿ-ում Թուրքիայի մշտական ներկայացուցիչ, սեպտեմբերին Անվտանգության խորհրդի նախագահող Էռթուղրուլ Ապականը:
Նրա խոսքերով` գագաթնաժողովի ընթացքում ԱԽ անդամներն ուշադրությունը կկենտրոնացնեն կանխարգելիչ դիվանագիտության, խաղաղապահության և հետկոնֆլիկտային զարգացումների վրա: Նախորդ նման գագաթնաժողովը անցկացվել է 2000 թվականին:
Թուրքիայի մշտական ներկայացուցիչը նշել է, որ ԱԽ անդամների մեծ մասը ներկայացված կլինի պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների մակարդակով: Ըստ թուրք դիվանագետի` հակաահաբեկչական քննարկումները տեղի կունենան իր երկրի ԱԳ նախարարի ղեկավարությամբ:
Էռթուղրուլ Ապականը նաև հայտնել է, որ սեպտեմբերին ՄԱԿ Անվտանգության խորհդրում կքնանրկվի իրավիճակը Նեպալում, Աֆղանստանում, Լիբերիայում և Սիեռա-Լեոնեում: Ավանդաբար լսումներ կլինեն նաև Մերձավոր Արևելքի շուրջ: Խորհուրդը կլիսի նաև Իրանի դեմ պատժամիջոցների կոմիտեի զեկույցը, ինչպես նաև Սուդանում հանրաքվեի նախապատրաստման մաիսն տեղեկատվությունը:

UN Security Council Summit to be held under Gul’s presidency
Turkey’s President Abdullah Gul, whose country holds the rotating UN Security Council presidency in September, will chair on September 23 a summit aimed at discussion how to strengthen the council's primary mission -- maintaining international peace and security in a world of new and complex threats. On September 27, council’s members will gather together to discuss measures against terrorism.
Turkey's UN Ambassador Ertugrul Apakan said that the summit will focus on preventive diplomacy, peacekeeping measures, and post-conflict peace agreements. The previous council’s summit with these issues on highlights was held in 2000.
The session will gather mostly presidents and prime ministers; Ertugrul Apakan said that the session on fight against the terrorism will be chaired by Foreign Minister of Turkey Ahmet Davutoglu.
Among highlights that Turkey will chair in September at the UN Security Council are items related to satiation in Nepal, Afghanistan, Liberia and Sierra Leone. In line with the tradition, a briefing will be held on the situation in the Middle East. Reports on sanctions against Iran and on preparation works for a referendum in Sudan will be delivered within the framework of the September summits.