ԱՄՆ կոնգրեսականները դատապարտել են ադրբեջանական դիվերսիան
ԱՄՆ կոնգրեսականներ Ֆրենկ Փալոնեն և Մարկ Քըրքը դատապարտել են օրերս ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում ադրբեջանական կողմից կազմակերպված դիվերսիան, որի հետևանքով զոհեր են եղել:
«Չպետք է թույլ տալ, որպեսզի շարունակվեն Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից կազմակերպվող հրահրման նման դեպքերը: Ես խստագույնս դատապարտում եմ կատարվածը», - ինչպես հայտնում են տեղեկացնում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբից (ANCA)` ասել է կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոնեն իր տարածած հայտարարության մեջ:
«Տարածաշրջանում Ադրբեջանի` օրեցօր աճող ագրեսիվ վարքագիծը չպետք է դուրս մնա միջազգային հանրության և ԱՄՆ ուշադրությունից: Քանի դեռ Բաքուն Լեռնային Ղարաբաղում լարված իրավիճակ է ստեղծում իր այդ պահվածքով, ես կոչ եմ անում ԱՄՆ Պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնին լրացուցիչ սահմանափակումներ կիրառել Ադրբեջանին ռազմական օգնություն ցուցաբերելու հարցում», -հավելել է Փալոնեն:
ANCA-ի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանն իր հերթին նշել է. «Այն, որ Օբամայի վարչակազմը պարզորոշ կերպով չի քննադատում ադրբեջանական հարձակումները ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում, միայն ոգևորում են Ալիևի ռեժիմին` խաթարելու բանակցային գործընթացը»:

Конгрессмены призывают ограничить военную помощь Баку
Американские конгрессмены Френк Паллоуне и Марк Кирк осудили организованную недавно Азербайджаном диверсию на карабахско-азербайджанской границе, в результате чего есть жертвы.
«Нельзя позволять, чтобы случаи организуемых Азербайджаном провокаций продолжались. Я строго осуждаю случившееся», - сказал Ф.Паллоуне, сообщает Армянский национальный комитет Америки.
«Растущее изо дня в день агрессивное поведение Азербайджана не может выпадать из поля зрения международного сообщества и США. До тех пор, пока Баку создает своим поведением накаленную обстановку в Нагорном Карабахе, я призываю госсекретаря США Хиллари Клинтон ввести ограничения в вопросе оказания военной помощи Азербайджану», - отметил он.
Со своей стороны исполнительный директор АНКА Арам Гамбарян считает, что режим Алиева пользуется отсутствием должной оценки со стороны Белого дома, продолжая при этом нарушать переговорный процесс.