Նեթանյահու. Խաղաղության պայմանագիրը կստորագրվի տարվա ընթացքում
Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն հույս է հայտնել, որ պաղեստինցիների հետ խաղաղության պայմանագիրը կստորագրվի մեկ տարվա ընթացքում:
«Սա հնարավոր է` չնայած առկա խորը տարաձայնությունների»,- ըստ ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ի, վարչապետի խոսքերը մեջբերել է նրա մամլո խոսնակ Նիռ Խեֆեցը:
Երեկ երեկոյան ԱՄՆ կոնգրեսականների հետ հանդիպման ժամանակ Նեթանյահուն ասել է. «Ես հավատում եմ, որ առանց ձգձգման և ընդհատման` ուղիղ բանակցությունների միջոցով մենք կկարողանանք մեկ տարվա ընթացքում հասնել խաղաղության»: Նա նաև նշել է, որ սկսված բանակցությունների նպատակը` պաղեստինյան անկախ պետության ստեղծումը, հնարավոր է ԱՄՆ, Ռուսաստանի, ՄԱԿ-ի և Եվրամիության օգնությամբ:

Нетаньяху надеется помириться с палестинцами в течение года
Глава израильского правительства Биньямин Нетаньяху выразил надежду, что мирное соглашение с палестинцами будет достигнуто в течение одного года.
"Это возможно, несмотря на глубокие противоречия", - согласно Итар-Тасс, процитировал сегодня слова премьер-министра его официальный представитель Нир Хефец.
Выступая в понедельник вечером на встрече с делегацией конгрессменов США, Нетаньяху указал: "Я верю в то, что путем прямых переговоров, проводимых без задержек и перерывов, мы сможем прийти к миру в течение года". Премьер подчеркнул также, что достижение цели начавшихся переговоров - создания независимого палестинского государства - возможно с помощью международного квартета посредников - США, России, ООН и Евросоюза.