Թուրք մասնագետները մեկնում են Պակիստան
Թուրքական մասնագետները ուժերը մասնակցություն կունենան Պաղեստինում ջրհեղեղից տուժած հասարակական ենթակառուցվածքների գործունեության վերականգնման գործընթացում: Ստամբուլի տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից տարածած հայտարարության մեջ ասված է, որ Պաղեստին կժամանանի 48 մասնագետից բաղկացած խումբ: Այս մասին հաղորդում է «ՌԲԿ.ռու-ն»:
Թուրք մասնագետները կաջակցեն սոցիալական ենթակառուցվածքների կազմակերպման աշխատանքներում, այդ թվում` առողջապահության, հաղորդում է չինական «Սինխուա» գործակալությունը:
Նշենք, որ ավելի վաղ Թուրքիան Պաղեստինին արդեն ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերել էր` մոտ 10 մլն դոլար, նաև տուժած երկիր էր ուղարկել 244 տոննա մարդասիրական օգնություն` պատվաստանյութեր, դեղեր և բժշկական պարագաներ:
Հիշեցնենք, որ Պաղեստինում ջրհեղեղները շարունակվում են արդեն մոտ երկու ամիս: Դրանց պատճառով առնվազն 1600 մարդ է մահացել, մոտ 20 մլն բնակիչ մնացել է անօթևան: Աղետի պատճառով մեծ վնասներ է կրել նաև գյուղատնտեսությունը` մի քանի միլիարդ դոլար արժեցող հացահատիկի դաշտերը ոչնչացվել են: Ջրհեղեղի հետևանքով գրանցվել են նաև խոլերայի դեպքեր:

Istanbul Municipality issued a statement saying that it will send a 48-member team to flood-hit Pakistan to help infrastructure works and health authorities, rbk.ru reported.
In a written statement, the government said that the 48-member team would be sent upon a report prepared by the first group that went to Pakistan from Istanbul after floods hit Pakistan recently.
So far, Turkey has sent 10 million US dollars financial aid and 244 tons of relief support that included vaccines, medicine, medical stuff to Pakistan.
Pakistan’s worst-ever floods killed at least 1,600 people and displaced more than 20 million. As many as 17 million acres of farm land have been submerged and billions of dollars of crops destroyed, Pakistani authorities announced earlier.