Իրանը հասել է բենզինի ինքնաբավ արտադրության
Իրանը հասել է բենզինի ինքնաբավ արտադրության: Ինչպես երեքշաբթի երեկոյան հայտարարել է Իսլամական հանրապետության նավթի նախարար Մասուդ Միրկազեմին, այս ձեռքբերումը «ի չիք է դարձնում (միջազգային) պատժամիջոցների արդյունավետությունը, որոնք ուղղված են երկրի էներգետիկ ներուժը վնասելուն»:
Իրանական հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում Մ. Միրկազեմին հայտնել է, որ ներկայումս Իրանի նավթավերամշակող գործարաններում օրական արտադրվում է 66.5 մլն լիտր բենզին: Ավելի վաղ այնտեղ արտադրվում էր 40 մլն լիտրից ոչ ավելի, և ևս 20 մլն ստիպված էին ներկրել արտասահմանից, հաղորդում է Պրայմ-Տասսը` հղում անելով ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին:

Иран добился самообеспечения в производстве бензина
Иран добился самообеспечения в производстве бензина. Как заявил во вторник вечером министр нефти Исламской Республики Масуд Мирказеми, это достижение "срывает эффективность /международных/ санкций, направленных на подрыв энергетического потенциала страны".
В интервью иранскому телевидению М.Мирказеми сообщил, что в настоящее время на нефтеперерабатывающих заводах Ирана производится до 66,5 млн литров бензина в день. Ранее там выпускалось не более 40 млн литров, и еще 20 млн приходилось импортировать из-за рубежа, передает Прайм-Тасс со ссылкой на ИТАР-ТАСС.