Արզումանյանը կողջունի ցանկացած երկիր, որը ԼՂՀ-ն օկուպանտ կճանաչի
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում Հայաստանին դատապարտող որևէ բանաձև չի ընդունվել: Այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ նախկին ԱԳ նախարար, ՄԱԿ-ում Հայաստանի նախկին ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Արզումանյանը: Բանախոսն ընդգծեց, որ Հայաստանի վերաբերյալ ՄԱԿ-ում ընդունված 4 բանաձևերում նշվում է ընդամենը, որ ղարաբաղյան բանակը գրավել է «Լեռնային Ղարաբաղի տարածքից դուրս» որոշակի տարածքներ, և հորդոր է արվում Հայաստանի իշխանություններին` օգտագործել իր ողջ ազդեցությունը, որպեսզի կոնֆլիկտը չտարածվի:
«Զինադադար պետք է լիներ Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև, ինչը և չհաջողվեց ՄԱԿ-ի մակարդակով, սակայն Ռուսաստանի միջորդությամբ` այն տեղի ունեցավ 1994 թվականի մայիսի 12-ին և այլևս որևէ մեկն այդ բանաձևերին չի անդրադարձել»,- ասաց Ա. Արզումանյանը:
Անդրադառնալով Հայաստանի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի փաստաթղթերում «օկուպացիա» եզրույթի առկայությանը, նախկին արտգործնախարարն ասաց. «Ես պատրաստ եմ ողջունել ցանկացած երկրի, որը կճանաչի Լեռնային Ղարաբաղը` որպես օկուպանտ, որը գրավել է Ադրբեջանի տարածքը, դրանով իսկ ճանաչելով ԼՂՀ-ի կայացած լինելը և այն փաստը, որ կարող է նույնիսկ օկուպացնել հարևան երկրներին»:

А.Арзуманян будет рад, если НКР признают оккупантом
В Совете безопасности ООН не будет принята какая-либо резолюция, осуждающая Армению, заявил сегодня журналистам экс-министр иностранных дел Армении, член АОД Александр Арзуманян.
Он подчеркнул, что в четырех принятых в ООН резолюциях по Армении отмечается лишь, что карабахская армия «оккупировала некоторые территории вокруг Нагорного Карабаха» и содержится призыв к властям Армении, использовать все свое влияние, для нераспространения конфликта.
«Прекращение режима огня должно было быть между Нагорным Карабахом и Азербайджаном, чего не удалось достичь на уровне ООН, однако при посредничестве России соглашение вступило в силу 12 мая 1994 года, и после этого никто больше не обращался к этим резолюциям», - сказал А.Арзуманян.
Касаясь термина «оккупация» в резолюциях ООН по Армении, экс-министр иностранных дел отметил: «Я готов приветствовать любую страну, которая признает Нагорный Карабах в качестве оккупанта, который завоевал территорию Азербайджана, и тем самым признать тот факт, что Нагорно-Карабахская Республика состоялась как государство и может даже оккупировать соседнюю страну».