Ադրբեջանը պատասխանատու է 5 հայ զինվորների մահվան համար
Ադրբեջանի վերջին դիվերսիաները պայմանավորված չեն Հայաստանի բանակի կյանքում վերջին շրջանում առկա աղմկահարույց միջադեպերով, գտնում է ՀՀՇ անդամ, Հայաստանի նախկին արտգործնախարար Ալեքսանդր Արզումանյանը: Այսօր ասուլիսի ժամանակ նա ասաց, որ որևէ կապ դրանց միջև չի տեսնում:
«Ես կապ չեմ կարող տեսնել: Ադրբեջանը հարյուրավոր անգամներ խախտել է հրադադարի ռեժիմը: Ադրբեջանը այն պահին, երբ վստահ լինի, որ կարող է հարցը լուծել ռազմական ճանապարհով, կդիմի այդ քայլին: Այդ սադրանքները շատ այլ նպատակներ են հետապնդում, տարբեր` թե ներքին, թե արտաքին օգտագործման: Անընդունելի են անշուշտ և շատ դեպքերում պետք է, որ ստանան անհրաժեշտ հակահարվածներ», - ասաց բանախոսը:
Aysor.am-ի թղթակցի խնդրանքով անդրադառնալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և եվրոպական այլ կատույցների ներկայացուցիչների հայտատարություններին, նախկին արտգործնախարարը նշեց, որ հունիսի 18-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած դիվերսիոն գործողություններից հետո այդ արձագանքը համարժեք չէ հրադադարի ռեժիմի խախտումներին:
«Չայլուի դեպքից հետո հայտարարություններն անընդունելի են, որովհետև փորձ է արվում հավասար մեղքի բաժին հասցնել երկու կողմերին, այն դեպքում, որ արձանագրված փաստ էր, որ Ադրբեջանի բանակի կողմից հատուկ դիվերսիոն գործողություն է իրականացվել»,- շեշտեց նա և հավելեց, որ հունիսի 18-ին հայկական կողմից 5 զոհերի և շարունակվող ադրբեջանական սադրանքների վերաբերյալ «ցավ հայտնելը» ոչ ադեկվատ է:
«Դա ոչ ադեկվատ է ոչ միայն ԵԱՀԿ-ի համանախագահների համար, այլ նաև շատ տարբեր ատյանների և պաշտոնյանների կողմից, որոնք պետք է կոշտ արձագանքեին»,- ասաց նա, ըդգծելով, որ համապատասխան արձագանքը նաև բարոյական խնդիր ունի:
«Սա իրենց հայրենիքի համար ծառայող 5 հայ երիտասարդների մահ է, և այդ դիակների պատասխանատուն ադրբեջանական կողմն է: Եվ դրան դատապարտող արձագանք չտալն անընդունելի է»,- ասաց ՀՀ նախկին արտգործնախարարը:

Азербайджанским диверсиям должны быть дана адекватная оценка
Диверсионная активность Азербайджана не обусловлена произошедшими в армянской армии трагическими инцидентами, заявил экс-министр иностранных дел Армении, член АОД Александр Арзуманян.
«Я не вижу никакой связи. Азербайджан несколько сотен раз нарушал режим перемирия. Как только азербайджанская сторона будет уверена, что может силой решить карабахский вопрос, она это сделает. Эти провокации преследуют иные цели - и для внутреннего, и для внешнего пользования. Их действия неприемлемы, и в большинстве случаев требуют адекватного контрудара», - сказал А.Арзуманян в ходе пресс-конференции.
Отвечая на вопрос корреспондента Aysor, А.Арзуманян заявил, что реакция международного сообщества на азербайджанские провокации, в том числе имевший место 18 июня инцидент, неадекватна.
«Заявления международного сообщества неприемлемы, поскольку они пытаются возложить на стороны равную ответственность, в том случае, когда армия Азербайджана совершила спланированную диверсионную акцию. Выражать сожаление в связи с 5 жертвами армянской стороны в результате диверсии 18 июня, а также в связи с продолжающимися азербайджанскими провокациями – не является адекватным подходом», - заявил экс-министр, добавив при этом, что и посредники, и другие международные инстанции должны отреагировать более жестким образом.
«Ответственным за смерть 5 армянских военнослужащих является Азербайджан, и не осуждать этот факт, по крайней мере, неприемлемо», - отметил А.Арзуманян.