Ադրբեջանը պատասխանատու է 5 հայ զինվորների մահվան համար
Ադրբեջանի վերջին դիվերսիաները պայմանավորված չեն Հայաստանի բանակի կյանքում վերջին շրջանում առկա աղմկահարույց միջադեպերով, գտնում է ՀՀՇ անդամ, Հայաստանի նախկին արտգործնախարար Ալեքսանդր Արզումանյանը: Այսօր ասուլիսի ժամանակ նա ասաց, որ որևէ կապ դրանց միջև չի տեսնում:
«Ես կապ չեմ կարող տեսնել: Ադրբեջանը հարյուրավոր անգամներ խախտել է հրադադարի ռեժիմը: Ադրբեջանը այն պահին, երբ վստահ լինի, որ կարող է հարցը լուծել ռազմական ճանապարհով, կդիմի այդ քայլին: Այդ սադրանքները շատ այլ նպատակներ են հետապնդում, տարբեր` թե ներքին, թե արտաքին օգտագործման: Անընդունելի են անշուշտ և շատ դեպքերում պետք է, որ ստանան անհրաժեշտ հակահարվածներ», - ասաց բանախոսը:
Aysor.am-ի թղթակցի խնդրանքով անդրադառնալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և եվրոպական այլ կատույցների ներկայացուցիչների հայտատարություններին, նախկին արտգործնախարարը նշեց, որ հունիսի 18-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած դիվերսիոն գործողություններից հետո այդ արձագանքը համարժեք չէ հրադադարի ռեժիմի խախտումներին:
«Չայլուի դեպքից հետո հայտարարություններն անընդունելի են, որովհետև փորձ է արվում հավասար մեղքի բաժին հասցնել երկու կողմերին, այն դեպքում, որ արձանագրված փաստ էր, որ Ադրբեջանի բանակի կողմից հատուկ դիվերսիոն գործողություն է իրականացվել»,- շեշտեց նա և հավելեց, որ հունիսի 18-ին հայկական կողմից 5 զոհերի և շարունակվող ադրբեջանական սադրանքների վերաբերյալ «ցավ հայտնելը» ոչ ադեկվատ է:
«Դա ոչ ադեկվատ է ոչ միայն ԵԱՀԿ-ի համանախագահների համար, այլ նաև շատ տարբեր ատյանների և պաշտոնյանների կողմից, որոնք պետք է կոշտ արձագանքեին»,- ասաց նա, ըդգծելով, որ համապատասխան արձագանքը նաև բարոյական խնդիր ունի:
«Սա իրենց հայրենիքի համար ծառայող 5 հայ երիտասարդների մահ է, և այդ դիակների պատասխանատուն ադրբեջանական կողմն է: Եվ դրան դատապարտող արձագանք չտալն անընդունելի է»,- ասաց ՀՀ նախկին արտգործնախարարը:

Adequate response necessary to Azerbaijan’s diversions
Azerbaijan’s diversionary activity isn’t caused by tragic incidents in Armenian Army, said ex Armenian foreign minister, member of the oppositional Armenian National Movement Aleksandr Arzoumanian.
“I don’t see any links here. Azerbaijan has been violating the cease-fire regime [with Armenia] dozens of hundreds times. As soon as Azerbaijan is sure that can solve the Karabakh issue by military force, then it will do it. These provocations have other goals aimed both at home and foreign use. Their actions are unacceptable, and mostly require an adequate counter attack,” Arzoumanian said at the news conference.
When asked by Aysor’s reporter about the international community’s response, he said that their responses on provocations, including the June 18 incident, are inadequate.
“The international community’s statements are unacceptable as they are trying to assign the same responsibility for the incidents to both sides while Azerbaijan’s Army had committed a planned diversionary attack. To offer condolences and regret 5 Armenian victims in result of the June 18 attack and due to ongoing Azerbaijani provocations isn’t an adequate approach,” said ex minister adding that both international structures and mediators should respond more toughly.
“The responsibility for death of 5 Armenian soldiers carries Azerbaijan, and it’s at least unacceptable not to condemn this,” said politician.