«Սա մեր հարևան երկրի արտաքին քաղաքականության ֆիասկոն է»
«Արցախյան հակամարտությունը պետք է լուծվի բացառապես Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում, իսկ Ադրբեջանի այս քայլը` խնդիրը ՄԱԿ-ի ԳԱ տեղափոխելու փորձը, բնականաբար, պետք է ստանար հայկական ղեկավարության կոշտ պատասխանը: Սա մեր հարևան երկրի արտաքին քաղաքականության ֆիասկոն է ու վերջին 2.5 տարում ՀՀ նախագահի վարած ճկուն ու նախաձեռնողական արտաքին քաղաքականության արդյունքը»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:
Նա նշեց, որ Ադրբեջանը 2008-ից հետո արդեն երկրորդ անգամ է որոշում այս խնդիրը տեղափոխել ՄԱԿ-ի ԳԱ, և բնական համարեց այն, որ Հայաստանի ղեկավարության` մասնավորապես ՀՀ նախագահի կողմից, ստանում է կոշտ պատասխան: Բանախոսը հիշեցրեց, որ ԼՂՀ-ում երկրի ղեկավարը հստակ ասել էր, թե նման բանաձևերը չեն կարող որևէ ազդեցություն ունենալ խնդրի լուծման վրա, իսկ Ադրբեջանի կոպիտ սխալին կհետևի հայկական կողմի պատասխանը:
Շարմազանովն ընդգծեց, որ եթե Ադրբեջանը, այնուամենայնիվ, ղարաբաղյան կարգավորման հարցը տեղափոխեր ԳԱ, ապա գործնականորեն դուրս կգար խնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցություններից` լուրջ խնդիրներ ունենալով միջազգային հանրության հետ:
«Հայկական դիվանագիտությունը` նախագահի գլխավորությամբ, հասավ նրան, որ Հայաստանի հետ հաշվի նստեցին, և ևս մեկ անգամ մենք կարող ենք փաստել, որ ՀՀ-ն և ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ 3 պետություններները գտնում են, որ ԼՂՀ խնդրի խաղաղ բանակցություններն այլընտրանք չոււնեն և պետք է տարվեն միայն Մինսկի խմբի համանախագահների շրջանակներում»,- ասաց Է. Շարմազանովը:
Ըստ հանրապետական պատգամավորի` այսպիսով Հայաստանը կատարեց իր հստակ գործն ու հասկացրեց միջազգային հանրությանն ու Մինսկի խմբի համանախագահներին` մենք չենք ողջունում, որ Ադրբեջանը խախտում է խաղի կանոններն ու հարցի քննարկումը տեղափոխում ՄԱԿ:

Э.Шармазанов: Это фиаско внешней политики соседней страны
«Карабахский конфликт должен быть урегулирован исключительно в формате сопредседателей Минской группы ОБСЕ, а этот шаг Азербайджана по переносу проблемы в ГА ООН, естественно должен был получить жесткий ответ армянского руководства. Это фиаско внешней политики соседнего государства и результат гибкой и инициативной внешней политики президента Армении за последние 2.5 года», - заявил сегодня в ходе встречи с журналистами секретарь Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов.
Он отметил, что после 2008 года Азербайджан уже второй раз пытается перенести обсуждение проблемы в ГА ООН, и естественно, получает жесткий ответ от руководства Армении, в частности президента страны. Э. Шармазанов напомнил, что в НКР глава государства четко сказал, что подобные резолюции не могут оказать никакого влияния на решение проблемы, а за грубой ошибкой Азербайджана последует адекватный ответ Армении.
Э.Шармазанов подчеркнул, что если бы азербайджанская резолюция была вынесена на обсуждение ГА, это означало бы, что Азербайджан выходит из мирных переговоров по урегулированию конфликта, что привело бы к серьезным проблемам с международным сообществом.
«Армянская дипломатия во главе с президентом добилась того, что с Арменией стали считаться, и мы вновь можем констатировать: Армения и три сопредседателя МГ ОБСЕ считают, что мирные переговоры по урегулированию карабахского конфликта не имеют альтернативы и должны проводиться лишь в рамках Минской группы», - сказал Э.Шармазанов.
По мнению депутата РПА, таким образом, Армения четко сделала свою работу и дала понять международному сообществу и сопредседателям Минской группы ОБСЕ, что мы не приветствуем нарушение правил игры Азербайджаном и перенос обсуждения вопроса в ООН.