«Լիբենսկի Բրիխտովա. Քաղաքի ուրվագծերը» ցուցահանդեսը` Երևանում
Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում սեպտեմբերի 11-ին կբացվի արվեստագետ Յարոսլավա Բրիխտովայի ներկայությամբ «Լիբենսկի Բրիխտովա. Քաղաքի ուրվագծերը» ցուցահանդեսը:
«Այս ցուցահանդեսը ևս մեկ անգամ վկայում է է հանրաճանաչ չեխ արվեստագետներ Ստանիսլավ Լիբենսկու և Յարոսլավա Բրիխտովայի և Հայաստանի միջև գոյություն ունեցող հոգևոր կապի մասին, և Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոը հպարտ է, որ հնարավորություն ունի ներկայացնել այդ զույգի զարմանալի ստեղծագործությունները հայ հանդիսատեսին», - Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի մամլո պատասխանատուի փոխանցմամբ` ասաց Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վահագն Մարաբյանը:
1988 թվականին բնության ավերիչ ուժը ցնցեց Հայաստանի հյուսիսային շրջանները` փլատակ դարձնելով քաղաքներ և գյուղեր: Լիբենսկի Բրիխտովա զույգի «Քաղաքի ուրվագծերը» քանդակները արվեստագետների արձագանքն են այդ արհավիրքին, որը հազարավոր կյանքեր խլեց: Քանդակները պատկերում են մարդկային տառապանքի ողբերգությունը:
«Լիբենսկի Բրիխտովա. Քաղաքի ուրվագծերը» ցուցահանդեսով ակնառու երևում է չեխ արվեստագետ զույգի ստեղծագործական մտքի անսահմանությունը և նրանց կողմից ապակու կերպափոխումը իրականության ներդաշնակ տարածությունների: Ստանիսլավ Լիբենսկին (1921-2002) և Յարոսլավա Բրիխտովան (ծնվ. 1924) վերաիմաստավորեցին ապակու կիրառումը` ստեղծագործական նոր հորիզոններ բացահայտելով վերջինիս` որպես գեղարվեստական արտահայտչամիջոցի համար:
«Ստանիսլավ Լիբենսկու և Յարոսլավա Բրիխտովայի այս յուրահատուկ գործերը ոչ միայն կազմում են Գաֆէսճեան հավաքածուի հիմքը, այլև հանդիսանում են Գաֆէսճեան ժառանգության կողմից Հայաստանի համար նախատեսված կարևորագույն արժեքներ», - ասել է «Գաֆէսճեան թանգարան» հիմնադրամի հոգաբարձու Օթո Թոյերը:
«Այս գործերն առաջին հերթին յուրահատուկ են իբրև էսթետիկական և տեխնիկական նվաճում` ոչ միայն իրական կիրառում տալով ապակուն իբրև գեղարվեստական արտահայտչամիջոցի այլև պարունակելով անսահման ներուժ մարդկային ինքնարտահայտման համար», - նշել է նա:
Նշենք, որ «Լիբենսկի Բրիխտովա. Քաղաքի ուրվագծերը» զույգի երկրոդ ցուցադրությունն է Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում: Առաջին ցուցահանդեսը, «Լիբենսկի Բրիխտովա Հայաստանի համար» բացվեց 2009թ. նոյեմբերին: «Հայաստանի համար» ցուցադրությունը Լիբենսկի Բրիխտովայի աշխատանքների քանդակագործական ուժի և վերացական հզորության վառ օրինակն է:
Երկու ցուցադրություններն էլ ընդամենը մի քանի դրվագ են ներկայացնում ամբողջ Գաֆէսճեան հավաքածուից, որում տեղ են գտել հանրահայտ զույգի հարյուրից ավելի գործեր:
«Լիբենսկի Բրիխտովա. Քաղաքի ուրվագծերը» ցուցահանդեսը կգործի Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի «Արծիվ» սրահում : Բացման օրը սրահի մուտքը կլինի անվճար : Քանդակագործ Բրիխտովան անձամբ ներկա կգտնվի սրահում 12:00 - 13 :00 ժամանակահատվածում :

“Libenský Brychtová: Silhouettes of the Тown” exhibition
“Libenský Brychtová: Silhouettes of the Тown” exhibition opens at the Cafesjian Center for the Arts in Yerevan on September 11, 2010 in the presence of artist Jaroslava Brychtová herself.
“This exhibition is yet another sign of the bond that exists between the famous Czech artists Stanislav Libenský and Jaroslava Brychtová and Armenia. The Cafesjian Center for the Arts is proud to reveal more of their impressive works to the Armenian public,” said the Acting Executive Director of the CCA Vahagn Marabyan.
In 1988, the destructive power of nature shook the foundations of the northern regions of Armenia, leaving numerous cities and villages in ruins. The Libenský Brychtová sculptures, “Silhouettes of the Town,” are the artists’ response to the deadly disaster which claimed the lives of thousands; the sculptures expressing the tragedy of human suffering.
The exhibition “Libenský Brychtová: Silhouettes of the Town” reveals the limitless creativity of the Czech couple and their ability to transform the medium of glass and create a unique expression of form through light and space. Stanislav Libenský (1921-2002) and Jaroslava Brychtová (b. 1924) gave a new meaning to the application of glass and explored new creative horizons for it.
“This extraordinary body of work by Stanislav Libenský and Jaroslava Brychtová is not only the core of the Cafesjian Collection, but also the invaluable treasure shared in the Cafesjian Legacy for Armenia,” said Otto Theuer, Cafesjian Museum Foundation Trustee. “It remains unchallenged as a technical and aesthetic achievement of the first order, not only in the realization of glass as a fine art medium, but in its unlimited potential for human expression”.
“Libenský Brychtová: Silhouettes of the Town” is the second exhibition of the couple at the Cafesjian Center for the Arts. The first exhibition, “Libenský Brychtová for Armenia,” opened at CCA in November 2009, and it demonstrates the abstract power and sculptural force of Libenský Brychtová’s work.
The two exhibitions are mere fragments of the overall Gerard L. Cafesjian collection, which contains over one hundred pieces by the celebrated couple.
“Libenský Brychtová: Silhouettes of the Тown” exhibition will open in Eagle Hall of the Cafesjian Center for the Arts. On the opening day, September 11, the admission to Eagle Hall will be free. Jaroslava Brychtová will be present in the exhibition hall at 12:00-13:00.